2020 Kişisel Gelişim Kitabı Önerileri

Kitap okumanın insana kattıkları ölçülemez değerdedir. Kitap okumak hobiler sınıfında yer alır. Okumak için ayrılan o zaman diliminde hikâye içerisinde bir kayboluş yaşanır, hatta belki de o hikâyenin kahramanı olunur, onun gibi hissedilir. Kitap çeşitleri kuşkusuz kişiye özel tercihler boyutundadır. Bunlardan biri olan kişisel gelişim kitapları; dilleri ve anlattıkları şeylerle okuyucusu ile bir sohbet halinde olduğundan doğaldır. Bu kitaplar okunurken okuyucu zorlanmaz, farklı bakış açıları kazanır. Kişisel gelişim kitaplarından deneyim kazanılır. Kazanılan her deneyim de kendi hayatı için bir ilhamdır.

Bir Ömür Nasıl Yaşanır-İlber Ortaylı 

Kişisel gelişim kitapları önerileri denildiğinde İlber Ortaylı ilk sırayı alır. Hayata dair tavsiyeleri bir başkadır. Okuyucu hangi yaşta olursa olsun kendine bir pay çıkarabilir. Tecrübeler nazarında tavsiyeler her yaştaki insana hitap edebilme özelliği taşımaktadır. Ve tam bir başucu kitabıdır.

Kişisel gelişim kitapları tam bir deneyim sahibi olma kitaplarıdır. Deneyimleyerek başarı kazanmış insanların yazdığı satırları okumak; okuyan kişi için de kendini geliştirmesi anlamı taşımaktadır. Bir nevi o kişinin yaşam koçudur. Her insan yanında kendini motive edici bir şey olmasını ister işte bu noktada kişisel gelişim kitapları deyim yerindeyse motivenin kralıdır. Bu kitaplar düşündürücüdür. Beyin gelişimini sağlar. Bir zihin egzersizi ile karşı karşıya olunduğu hissi kişisel gelişim kitaplarının sevilmesinin sebebidir. Yaşanılan deneyimler bu kitaplardadır. Kitabı okuyan da bu deneyimi kazanmış olarak kendi hayatı için kıymetli bir bilgi almış olacaktır.

Duygusal Zeka-Danıel Goleman

Kişisel gelişim kitapları önerileri arasında olan bu kitapta da duygusal zekânın sonradan kazanıldığına dair vurgular vardır. Mutlu olmak için duygusal zekânın önemi mesajları verilmektedir. Duygusal Zekâ kitabını okuyan dünyaya bakış açısını değiştirmektedir.

Kişisel gelişim kitapları çok rağbet gören kitap türleri arasındadır. Çünkü her insan düşündüğü şeyleri bir başkasından ağzından duymaktan hoşlanır, güzel sözler duymak ister, başarılı olunacağına dair duyumlar ve yaklaşımlar almak ister, hayatta gözden kaçırdığı şeyleri görmek, farkına varmak ister. İşte bu istekler bir kişisel gelişim kitap kapağı açılması ile sağlanır. Psikolojik anlamda rahatlama, düşünce gücünü kazanma, mutlu ve sağlıklı olduğunu hissetme, kendini tanıma, geliştirme de kazanılanlardır. Okumak tedavi edici bir etkidir. Ruh canlanır, beyin beslenir. İyi bir kitap içeriği ile ruhu besler özelliktedir. Mutluluğun anahtarı aranıyorsa, başarı nasıl kazanılır deniyorsa, zorluklarla nasıl baş ederim deniliyorsa mutlaka yardımcı olacak bir kişisel gelişim kitabı vardır.

Alışkanlıkların Gücü-Charles Duhigg 

Alışkanlıklar hayatı yönlendiriyor gibi bir yaklaşıma sahip birinin bu kişisel kitabı okuduktan sonra olayların gidişatının nasıl değiştiğini hissetmesi mümkündür. Alışkanlıkların gücünü anlatmanın yanısıra; yönlendirmenin etkisinin nasıl azaltılabileceğinin de noktaları işlenmektedir. Kişisel gelişim kitapları arasında önerilenlerdendir.

İyi bir kişisel gelişim kitabında var olması gereken sır; alınacak etkin sonuçtur. Etkileyicilik yönü önem taşır. Yaşam tarzı olsun, duygusal yaklaşım olsun her adım için eksik olan ne varsa kişisel gelişim kitapları satırlardan bir şeyler alabilmek mümkündür.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.