2020 Kurban Bayramı Dışarı Çıkma İzni

İslam dininin gerekliliklerinden birisi olan Kurban Bayramı önümüzdeki ayın yani Temmuzun 31’inde kutlanmaya başlayacak. Yaklaşık olarak 3 gün sürecek olan Kurban Bayramı maddi durumu yerinde olan Müslümanların yerine getirmesi gereken Hanefilere göre vacip, Şafilere göre ise sünnet olan İslami bir ibadettir. Bu ibadet Hz. İbrahim’den bu yana Allah’ın emretmiş olduğu son derece önemli bir dini vecibedir. Her yıl ortalama olarak 11-12 gün geriye giden Kurban Bayramı bu yılda Temmuzun 31’inde kutlanmaya başlanacak. İçerisinde bulunduğumuz zamanda dünyanın başına gelmiş olan koronavirüsü felaketi günlük yaşamda birçok şeyi aksatmış ya da durdurmuş durumda. Yaklaşık olarak son 6 aydır ülkemizde dâhil tüm dünyayı esir alan korona virüsünün Kurban Bayramını nasıl etkileyeceği ise merak konusu. Bu konu hakkında diyanetten henüz herhangi bir açıklama yapılmadı. Kurban Bayramının son haftasına kadar bekleyip genel duruma göre hareket etmek en doğrusu olacaktır. Muhakkak ki diyanet de o zamana kadar bayramı kutlayacak kişiler için bir yönlendirme ve açıklama yapacaktır.

Kurban Bayramında Dışarı Çıkma İzni Olacak mı?

Çin’in Wuhan kentinden 2019’un aralık ayında tüm dünyaya yayılan koronavirüs salgını ülkemizi de etkisi altına almış durumda. Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüsü yaklaşık olarak 6 aydır tüm insanlığın başında bir kara bulut olarak geziyor. Türkiye’de de son derece etkili olan korona virüsünden dolayı önümüzdeki günlerde yapılacak olan Kurban Bayramının nasıl yapılacağı ve dışarı çıkma yasağının olup olmayacağı merak konusu olmuş durumdadır.

Kurban Bayramında Kurban Kesilecek mi?

Tüm dünyayı tıpkı ülkemizdeki gibi etkisi altına alan koronavirüsü salgını yaklaşık 6 aydır tüm insanlığı evlere hapsetmiş durumda. Bilim adamları ve diğer yetkili kişilerden yapılan uyarılara göre de insanlar kendilerini evlere kapatmış durumdalar. Eğer ki zorunda olmadıkça insanların evlerinden dışarı çıkmaması isteniyor. İşte bu nedenden dolayı da yaklaşık 40 gün sonra kutlanacak olan kurban bayramı gününde kurban kesilip kesilmeyeceği merak konusu. Çünkü insanlar bu etkinlikte bir araya gelecek ve birbirleriyle ciddi anlamda temas sağlayacaklardır. Bu konu hakkında ise diyanetten henüz bir açıklama gelmedi. Büyük olasılıkla yine Kurban Bayramının son 1 haftasına kadar bu konu hakkında açıklama yapılacaktır.

Kurban Bayramı Ne Zaman?

Her yıl 11-12 gün kendini geriye saran Kurban Bayramı yaklaşık olarak 33 yıl sonra tam döngü yaparak ilk günkü haline dönmektedir. İçerisinde bulunduğumuz bu 2020 yılında tüm dünyanın karşılaştığı koronavirüsü tehlikesi altında Kurban Bayramının nasıl kutlanacağı merak konusu olmuşken yine aynı şekilde Kurban Bayramının ne zaman kutlanacağı da bir merak konusudur. Kurban Bayramı yaklaşık olarak 40 gün sonra Temmuzun 31’inde kutlanacaktır. Kurban Bayramının risk altında kalmadan nasıl kutlanacağı hakkında ise yetkililer halen açıklama yapmadılar.

Korona Virüsünün İbadetler Üzerinde Bırakmış Olduğu Etkisi

Yaklaşık 6 aydır tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüsü İslam’ın emretmiş olduğu ibadetleri yapmanın karşısında büyük bir engel teşkil etmekte. Örneğin yaklaşık olarak 1 buçuk ay boyunca cuma namazı Türkiye de kılınmadı. Yine bunun gibi birçok sorun çıkaran koronavirüsü şimdi de Kurban Bayramına nasıl etki edecek o da yeni bir tartışma konusu. Bunun için yetkililerden henüz herhangi bir açıklama yapılmadı.

Önceki İçerikMaket
Sonraki İçerik2020 Kurban Bayramı Tatili Kaç Gün?
PAYLAŞ
CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.