2020 Kurban Bayramı Ne Zaman?

Her ülkenin kendine göre kutlamış olduğu milli bayramları bulunmaktadır. Bunların yanı sıra çoğu ülkede birlikte kutlanan ve dinin emri olarak kabul edilen dini bayramlar da bulunmaktadır. Dini bayramlar, ibadet coşkusu ile gerçekleştirilmekte ve bundan dolayı Tanrı’nın insanlara sevap yazdığına inanılmaktadır. Kurban Bayramı da İslam dininin bir gereği olarak, her yıl dünyanın farklı yerlerindeki Müslümanlar tarafından kutlanmaktadır. Bu kutlamalar, ülkeler arası ihtilaftan dolayı bazen 1 günlük fark ile kutlanabilmektedir. Örneğin Suudi Arabistan, dini bayramları Türkiye’den 1 gün sonra kutlamaktadır. Bayramlar, ayrıca insanların birlik ve beraberlik ruhu içerisinde hareket ettikleri ve yardımlaşma konusunda cömertleştikleri günlerdir.

Kurban Bayramı’nın Dayanağı Neresidir?

Kurban, kelime anlamı olarak yakınlaşmayı ifade etmektedir. Kurban ile ilgili Kur’an-ı Kerim’de bazı ayetler bulunsa da, kurban kesme geleneği çok daha eskilere dayanmaktadır. Müslümanlar, ilk kurban kesme işlemini İbrahim peygambere dayandırmaktadır. İbrahim peygamberin, oğlu İsmail’i Allah’ın emri ile kurban etmek üzereyken, gökten bir meleğin ona bir koç getirmesi ve onu Allah için kurban etmesini istemesi, kurban bayramının temel dayanağı olarak kabul edilmektedir. O günden sonra İbrahim peygamberin yolundan gelenler ve İslam’ın gelmesi ile birlikte de Hz. Muhammed’in yolundan gelenler Allah için kurban kesmeye devam etmişlerdir.

Kurban Etme İnancı

Kurban etme inancı, aslında insanlık tarihi kadar eski olan bir inançtır. Daha ilkel topluluklarda bile şamanlar bazı hayvanlarının kanını akıtmanın, kabile üzerindeki kaza ve belayı uzaklaştıracağını düşünerek kurban kesiyorlardı. Batı toplumlarında ortaya çıkmış olan “lanetli insan” kavramı, insanın da kurban edilebilmesinin yolunu açmıştır. Böylece lanetli olan insan Tanrı’ya ya da Tanrılara kurban edilerek, lanetten kurtulacağına inanılmıştır. Eski Roma’da da Tanrı olarak kabul edilen imparatorların heykellerinin önünde kurbanlar kesilerek, dilek dilenmekteydi. Bu da kurban inancının ne kadar eski olduğunu göstermektedir.

Kur’an’da Kurban İle İlgili Ayetler

İslam dinine mensup olan Müslümanlar tarafından kutlanan Kurban Bayramı ile ilgili, bu dinin kutsal kitabı olan Kur’an-ı Kerim’de bazı ayetler yer almaktadır. Bu ayetler doğrultusunda da her sene bu dini bayramlarda gerekli ritüeller yerine getirilmektedir. Dini kaynaklarda bir kurbanın nasıl kesilmesi gerektiği ve hangi hayvanların kurban olabileceği de açıkça belirtilmiştir. Böyle zamanlarda birlik ve dayanışmanın en yüksek boyutlarda olduğu zamanlardır ve bu günün anlam ve önemi de ayetlerle açık bir şekilde bu dine mensup kişilere aktarılmıştır.

2020 Kurban Bayramı Ne Zaman?

Her yıl bu bayramı kutlamak için sabırsızlanan Müslümanlar, 2020 yılında Kurban Bayramı’nın ne zaman olacağını merak etmektedir. 2020 yılında Kurban Bayramı, 31 Temmuz ile 3 Ağustos tarihleri arasında olacaktır. Müslümanlar her yıl Kurban Bayramı’nda Allah için hayvanlar kurban etmektedir. Kurban ettikleri bu hayvanların bir kısmını ihtiyacı olan komşulara dağıtıp, bir kısmını ise kendi evlerinin ihtiyaçları için saklamaktadır. Kurban, bir ibadet olmanın yanı sıra, aynı zamanda da toplumsal dayanışmayı sağlayan bir eylemdir. Ayrıca kesilen kurbanlar, yalnızca yoksul olan Müslümanlara değil; yoksul olup olmamasına bakılmadan gayrimüslimlere de pay edilmektedir. Bununla birlikte onların gönüllerinin İslam’a ısındırılması en iyi şekilde amaçlanmaktadır.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.