2020 Kurban Bayramı Tatili Kaç Gün?

Yaklaşık olarak kurban bayramları her yıl 33 döngüsünde bir yine döner durur aynı tarihine gelerek kutlanır. Bir yıl sonrasında ise Kurban Bayramı önceki yıla göre 11-12 gün daha erken kutlanır. İslam dininin maddi durumu olan herkese yapılması emredilen bir ibadet olan Kurban Bayramı toplamda 4 gün olarak kutlanır. Bu bayram uzak doğuda yaşayan Müslümanlar için neredeyse 14-15 saat önceden başlayabilmektedir. Ancak daha batıda yaşayan bir Müslüman için Kurban Bayramı 14-15 saat sonra başlamaktadır. Bu güneşin doğuş ve batış zamanı ile ilgili olan bir durumdur. Müslümanlar, Allah’ın her maddi durumu olan kişilere emrettiği bu vecibeyi getirerek birçok yardım sahibi insana bu etin büyük bir bölümünün dağıtımı yapılır. Dolayısıyla buradaki amaç durumu olmayan insanlara yardım ederek, yardımlaşma duygusunun gelişmesini sağlamaktır. Bu nedenden dolayı bu ibadetin asıl amacını kavramak her Müslüman için son derece büyük bir önem arz etmektedir.

Kurban Bayramı Tatili Kaç Gün?

Kurban Bayramı yaklaşık olarak 40 gün sonra 31 Temmuz tarihinde kutlanacaktır. Koronavirüsünden dolayı birçok devlet ve dini işlerde aksamalar meydana geldiği için insanlar Kurban Bayramı ile ilgilide sorular sormaya başladılar. Bu soruların başında Kurban Bayramı tatilinin kaç gün olacağıdır. Herhangi bir resmi açıklama yapılmayana kadar Kurban Bayramı tatil günü yine resmiyette olduğu gibi 4 gün olacaktır. Ancak bu süreduruma göre uzayabilir veya kısalabilir. Burada yapılacak olan en doğru hamle ise Kurban Bayramının son haftasına kadar beklemek olacaktır.

2020 Yılında Kurban Bayramı Ne Zamana Denk Gelmektedir?

Korona virüsün bulunduğu şu zor zamanlarda insanların aklına yaklaşan Kurban Bayramının ne zaman olacağı geliyor. Kurban Bayramı ortalama olarak 40 gün sonra 31 Temmuz Cuma günü başlayacaktır. Toplamda 4 gün sürecek olan Kurban Bayramı 3 Ağustos Pazartesi günü son bulacaktır. Ancak Kurban Bayramının en büyük gerekliliklerinden birisi olan bir kurban verme işlemi koronavirüs ortamından dolayı gerçekleşecek mi yoksa gerçekleşmeyecek mi bilinmiyor. Bu konu hakkında diyanet tarafından herhangi bir vaaz verilmemiştir.

Bu Yıl Kurban Bayramın da Kurban Kesimi Yapılacak mı?

Koronavirüsünden dolayı yaklaşık 40 gün sonra başlayacak olan Kurban Bayramı’nda herhangi bir risk ortamı oluşup oluşmayacağı endişesi üzerine acaba kurban kesimi yapılacak mı sorusu akıllara gelmeye başladı? Bu konu hakkında diyanetten herhangi bir açıklama yapılmadı. Dolayısıyla son hafta içerisinde girene kadarda muhtemelen kurban kesilip kesilmeyeceği belli olacaktır. Bu nedenden dolayı en kesin bilgiye erişebilmek için Kurban Bayramının son haftası arifesine gelinceye kadar beklemekte yarar var.

Kurban Bayramının kutlanmasının kökeni Hz. İbrahim zamanlarına kadar dayanmaktadır. Daha sonrasında İslam dini geldiğinde ise yine Kurban Bayramı ayetler ile Allah tarafından durumu olan kişilere vacip kılınmış bir ibadettir. Ancak Şafii mezhebine göre ise Kurban Bayramı ibadeti zorunlu değildir. Çünkü Kurban Bayramı onlara göre sünnet olan bir ibadettir.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.