2020 Ramazan Bayramı Tatili Kaç Gün?

Ramazan Bayramı, adından da anlaşılacağı gibi hemen Ramazan Ayının bitiminde başlayıp, üç gün süren dini bayramlardandır. Diğer adıyla da Şeker Bayramı olarak da adlandırılmaktadır. Ramazan Ayı bu sene 24 Nisan’da başlayıp, 23 Mayıs’ta son erecektir. 24 Mayıs ile başlayan bayram, 26 Mayıs’a kadar sürecektir. Bu günler ise Pazar, pazartesi ve Salı günleridir. Her sene on gün geri giden dini günler, ramazan ayı için de on gün geriye gidilmesini ve dolaylı olarak 2020 yılı bayramlarının da on gün evvele gelmesini sağlamıştır. Cumartesi çalışanlar için, arife günü olması sebebi ile yarım gün çalışılacaktır. Hafta ortasına gelen dini ve milli bayramlar için haftanın tamamını kapsayan idari izinler, 2020 yılında olamayacağı ihtimallerini kuvvetlendirmektedir. Üç iş günü, idari izin için uzun bir süre olarak düşünülmektedir.

Ramazan Bayramı’nda Tatil Yapmak İsteyenler

Ramazan Bayramı için tatil süresi oldukça kısıtlıdır. Tatil yapmak isteyenler için önerilen, yakın çevrelerde günü birlik veya kısa gezilerdir. Aile büyüklerini ziyaret etmek ve ailece bu kutsal günlerin manevi tarafını hissetmek isteyenler için bayramlar birer fırsat olacaktır. Şehir içinde eş dost ve yakınlarını ziyaret etmek isteyenler için Ramazan Bayramı güzel bir vesile olacaktır. Tarih olarak ta ılık bahar aylarına denk gelmesi tatil yapmak isteyenler için güzel bir fırsat olacaktır. Üç günlük kısa gezi planları ile kültür turları önerilecek seçenekler arasındadır. Ramazan Bayramında bulundukları yerde bayramı karşılayacaklar için de farklı aktiviteler olacaktır. Kısa şehir turları ile Ramazan Bayramında da güzel vakitler geçirmek mümkündür. Korona virüs sebebi ile evlerde geçirilen süre düşünüldüğü vakit, bayramda yakınlarını ziyaret etmek pek çok kişinin tercihi olacaktır.

2020 Yılının 2019 Yılı İle Mukayese Edilmesi

2020 yılının Ramazan Bayramı, 2019 ile mukayese edildiğinde yaklaşan bayramın bir önceki seneye nazaran daha kısa bir tatil imkanı vereceği açıktır. 2019 yılında hafta ortasına gelen Ramazan Bayramı, tatilcilere çok daha fazla fırsat tanımakta idi. Arife gününün Salıya denk gelmesi, Çarşamba, Perşembe ve Cuma günlerinin de bayram tatili olması sebebi ile tatil için uzun bir süre oluşmuştu. Pek çok çalışan Pazartesi tam gün ve Salı günü için de yarım gün izin alarak tatil süresini uzatmıştır. Bu sayede, turizm sektörü canlanmış ve tüm sahil kasabaları yerli turistlerle dolmuştu. Bu sene Ramazan bayramının hafta başına denk gelmesi, çalışan kesimin izin süresini uzatma imkanı tanımayacak gibi görünmektedir. Yakın geçmişte yaşanan pandemi krizi de tatil için plan yapma ihtimalini de azaltmıştır. İslam Aleminin kutsal saydığı mübarek Ramazan Ayı sonrasında yaklaşan Ramazan Bayramında tercih, aile ziyaretleri olacak gibi gözükmektedir. Yakın illerde yaşayan aile fertlerini ziyaret te tatil havasında geçirilecek vakitler olarak değerlendirilebilecektir.

Bayramın Olumsuz Psikolojinin Dağıtılmasına Etkisi

Yaklaşan Ramazan Bayramı, yakın tarihte yaşanan olumsuz psikolojinin dağılmasına da vesile olacağı düşünülmektedir. Karantina uygulamasının devam etmesi durumunda da çalışan kesim için evlerde dinlenme imkanı tanıyacaktır. İller arasında seyahat yasağının kaldırılması ile tatil yörelerinin de Ramazan Bayramı dolayısıyla dolacağı son derece açık bir gerçektir.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.