Akciğer Ağrısı Nedir?

Hava solunumu gerçekleştirilen omurgalılarda ki  temel solunum organıdır. Nefes alındığında burun ve ağızdan giren hava, nefes borusu ve daha sonrasında bronşlardan geçerek akciğere ulaşmaktadır. Toplardamarlar yoluyla gelen karbondioksitçe fazla olan kirli kan burada yenilenerek solunumu sağlar. Akciğer için sağlıklı olan besinleri tüketmek ve akciğerin  sağlığı için sigara içmemek oldukça önemlidir. Yeni doğan bir bireyin akciğeri ilk başta parlak pembe renktedir.

Zamanla grileşme ve yaş geçtikçe rengi koyulaşarak en sonunda neredeyse siyah renk halini almaktadır. Akciğerin zamanla siyahlaşmasının nedeni solunumla alınan havadaki toz ve diğer öteki zararlı maddeler yüzünden olmaktadır. Sigara tüketenlerin akciğerleri içmeyenlere göre her zaman daha siyah ve koyu renklidir. Bu yüzden sigara içmeyerek akciğerlerin sağlığı uzun süreli korunmalıdır.

Akciğer Rahatsızlıkları 

Dış etkenlere ya da kişinin kullandığı bazı maddeler yüzünden  akciğer rahatsızlıkları meydana gelmektedir. Bu rahatsızlıklar başlıca astım, bronşit, göğüste su toplanması, nefes darlığı, kist rahatsızlıkları meydana gelmektedir. En sık görülen hastalıkları ise astım koah hastalığıdır. Bu hastalığı olan kişiler genellikle solunum yoluna ait şikâyetler ile doktora başvururlar. Belirli ataklar halinde kişiyi rahatsız etmektedir. Özellikle geceleri gelen bu rahatsızlık hastayı uykudan uyandıran öksürük ile birlikte nefes darlığı şikâyeti oluşur. Bu gibi rahatsızlıkların ihmal edilmeden doktora başvurup tetkiklerinin yapılması önemlidir.

Astım Nedir?

Akciğer solunum rahatsızlıkları arasında sık görülen astım akciğerdeki hava borularının daralması sonucu hastanın nefes alıp vermekte zorluk çekmesi durumudur. Bu insanların toz, kıl, tüy gibi uçuşan şeylere alerjisi vardır. Hassas oldukları bu maddelere karşı maruz kalındığı sürece gelişebilen astım krizi hastalarda sık görülen bir bulgudur. İlk bulgusu hapşırık ve kuru öksürüktür. Astım da sıklıkla görülen şikâyetler nefes darlığı,3 haftadan uzun süren kuru öksürük, göğüste hırıltı, göğüste tıkanıklık hissidir.

Nefes darlıkları hastaya ataklar halinde gelir ve özellikle geceleri hastayı uykudan uyandırabilir. Hastaların belirli bir kısmında da nefes darlığı sıklıkla görülmektedir. Çoğu hastada alerjen bir faktör olarak ortaya çıkmaktadır. Astım ataklarında nefes alınan hava yollarına iltihap artması sonucu nefes boruları daralır. Bu da hastayı nefes almakta zorlar. En kısa zamanda doktora başvurulmalıdır.

Akciğer Ağrısı 

Akciğerin rahatsızlığı sorununda meydana gelen nefes darlığı ve öksürük ile birlikte göğüs ağrılarına neden olmaktadır. Akciğerin rahatsızlığı durumu genellikle ağrıdan başka şikâyetlerde kendini belli etmektedir. Fakat ağrının şiddetine bağlı olarak sırt ağrısına ve göğüs ağrısına neden olur. Rahatsızlıkta belirlenen durum tek başına bir tümör şeklinde ise sırt ağrısına neden olur.

Akciğer kanseri gibi durumlarda ise göğüsün sinir uçları tahriş olduğu için göğüs ağrısına neden olur. Bu durumları normal bir sırt ağrısı veya göğüs ağrısından ayırt etmek oldukça zordur. Çünkü sırt ağrısı ve göğüs ağrısı akciğere bağlı olmayan durumlarda da kendini göstermektedir. Bu yüzden bu durumda alanda uzman doktorlar tarafından tespit edilmesi daha doğru olur.

Önceki İçerikİnsan Beyni Nedir? 
Sonraki İçerikİnstagram Mavi Tik
PAYLAŞ
CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.