Günlük Saç Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Günlük saç bakımı, her saç türü için değişiklik göstermektedir. Saçları kuru, yağlı ve normal saç tipine göre kendi arasında gruplara ayırmak mümkün olacaktır. Bu saç tiplerine göre kullanılacak şampuan ve bakım kremleri de farklı özellikler içermektedir. Kişinin saç tipini doğru analiz ettikten sonra bakımını yapması son derece önem taşımaktadır. Bu konuda uzman kişilerden ve kliniklerden de destek alınabilir. Ayrıca, bazı saç tipleri diğer saçlara nazaran daha itinalı bakım gerektirmektedir.

Kepeklenme sorunu olan yağlı saçlar için de kullanılması önerilen bazı bakım şampuanları bulunur. Saçlara olumsuz etki eden bazı faktörler bulunur. Genel hatları itibari ile bu faktörler: Hava kirliliği, stres ve yanlış saç bakım ürünlerinin kullanılmasıdır.

Hava Kirliliğinin Saçlara Verdiği Zararlar

Günlük saç bakımı konusunda hava kirliliğini de hesaba katmak ve ona göre bakım yapmak gerekir. Özellikle, kış aylarında artan hava kirliliği, her gün işe gitmek zorunda olanların maruz kaldığı egzoz gazları saçlara da olumsuz yönde tesir edecektir. Saç diplerinde kalıntı bırakan bu gözle görülemeyen kir zerrecikleri saçlarda ağırlaşıp yağlanmaya neden olacaktır.

Hava kirliliğinin saçlarda yaptığı bu tahribat, düzenli aralıklarla saça uygun şampuanlarla yıkanmasını gerekli kılmaktadır. Burada dikkat edilecek husus, saça uygun özellikte şampuan seçilmesi ve gereğinden sık ve sıcak suyla yıkanmamasıdır.

Stres Gibi İç Faktörlerin Saça Verdiği Zararlar

Günlük saç bakımı denildiği zaman, kişiye uygun ürünlerin seçilmesi akla gelmelidir. Stres gibi faktörler, saçta zararlı tesirler yapacaktır. Stresin yağ hormonlarında artışa sebep olduğu bilinen bir gerçektir. Yağlanan ciltte sivilceler kadar saçta da yağlı bir görünüm söz konusu olacaktır.

Kişinin saç bakımında kendini içten beslemesi, stres yaratacak olumsuz düşüncelerden uzak durması önerilir. Düzenli beslenme, protein ağırlıklı beslenme programı, saçların kuvvetlenmesi açısından son derece önem taşımaktadır. Ayrıca, omega3 zengini besinlerin de vücuda alınması ve yeşil renkli sebzeler, saçları kuvvetlendiren besinlerdir.

Doğru Saç Bakım Ürünlerinin Kullanılması

Doğru saç bakım ürünlerinin kullanılması son derece önem taşımaktadır. Özellikle, bitkisel içerikli saç bakım ürünlerinin kullanılması saçlar için son derece önem taşımaktadır. Saçları gereğinden sık yıkamamak ta saçların hırpalanmaması için oldukça önem taşımaktadır.

Saç Bakımı İçin Kısa Zamanda Uygulanacak Yöntemler

Saç bakımı için kısa zamanda yapılacak bazı yöntemler bulunur. Evlerde zeytin yağ ve bal ile yapılacak maskeleri, banyodan yarım saat önce uygulamak yerinde olacaktır. Sıcak su ile saçların yıkanmaması ve fönlerde de yüksek ısının tercih edilmemesi önerilir. Saçların fön ile kurutulurken yakın şekilde tutulmaması da önem taşır. Saçları tararken sık dişli taraklar yerine, saç tipine uygun özellikte olan seyrek dişli tarakların kullanılması önerilir. Saçları her gün yıkamak yerine gün aşırı yıkanması da saçların kuruyup matlaşmaması için önem taşımaktadır.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.