Barfiks nasıl çekilir?

barfiks spor yaparken kullanılan çubuğun ismine verilen addır. Barfiks çekmek iste bu çubuğu bir yere sabitleyerek kendi ağırlığımızı yukarı doğru kaldırmaktır. Barfiks çekmek oldukça zor bir spordur. Kol, sırt ve karın kası gerektiren ve bu kasların gelişmesini sağlayan bir spordur.

Barfiks çekmek bunu yapmasını bilen için oldukça kolay bir spordur. Bu spora yeni başlayanlar ise öncelikle kendilerini yormamalıdırlar. Hatta direk işe barfiks çekmekle başlamamalıdırlar. Onun yerine bir süre vücut kendi ağırlığına alışana kadar barfiks sopasından tutunarak vücutlarını taşımayı öğrenmelidirler. Ve kesinlikle vücut kendi ağırlığını taşımaya alışmadan barfiks çekme işlemine geçmemelidirler.

barfiks

Vücudun kendi ağırlığını taşıdığını ise barfiks çubuğunda sallanırken bir zorlanma hissedip hissetmediğimize göre anlayabiliriz. Barfiks çekme işlemi de kademeli olarak değişmektedir. Çubuğun çeneyle omuzla ve göğüsle aynı hizada olması çektiğiniz barfiksin kademesini belirler. Öncelikle vücudu çene hizasına kadar kaldırmalı ve bu harekete alıştıktan sonra omuzlar ardından da göğüs hizasına geçmeliyiz.

Spor yapmak vücudu yormak demek değildir. Ve spor yapmaya yeni başlayanların özellikle hamlamamaları için 1 gün dinlenme 1 gün spor şeklinde çalışmaları gerekmektedir. Aynı zamanda 1 haftada tek bir kasa yüklenmek de doğru değildir. Bir gün kol kasına çalışıldıysa öbür gün karın kası çalışılmalıdır.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.