Beyninizi Dinlendirmenin ve Yenilemenin Yolları

Arınmış ve dinlenmiş bir beyin sağlıklı bir beden ve ruh sağlığı için büyük önem taşıyor. Geçmişte yaşanan olumsuzluklar, günlük yaşantımızda karşılaştığımız sorunlar, iş stresi, yoğunluk, şehrin karmaşası gibi tüm etkenler maalesef ki modern yaşamın kötü yüzünü oluşturuyor. Bize düşen görev ise beynimizi bu karmaşadan ve bu kirliliklerden uzak tutmak.

Nefes Çok Önemli!

Nefes almak hayatın yaşam enerjisini ve temelini oluşturuyor. Aldığımız nefese sadece ciğerlerimizin değil, beynimizin de oldukça fazla ihtiyacı var. Sadece çok bunaldığınız, stresli ya da öfkeli bir anınızda değil gün içerisinde ara ara diyafram nefesi almaya çalışın. Burnunuzdan derin bir nefes alın ve bu nefesi diyafram kasınızın yardımıyla ciğerlerinizin alt kısmına doldurun. Bu en sağlıklı nefes tekniğidir. Beyninize ve vücudunuzdaki tüm hücrelere daha fazla oksijen gitmesini sağlar.

Doğru nefes tekniğiyle birlikte en iyi zihni dinlendirme tekniklerinden biri olan meditasyon da en iyi arındırıcılardan biri. Bunun için saatlerinizi ayırmanıza gerek yok. 10 dakikanızı ayırmanız yeterli. Gözlerinizi kapatın ve konsantrasyonunuzu nefesinize vererek derin derin nefes alın. Bunu en az 5 dakika yaptığınızda kendinizi dinlenmiş ve kaslarınızı gevşemiş hissedeceksiniz.

Yazı yazmak diğer önerilen dinlendirici tekniklerinden biri. Yazmak her zaman için kişiyi rahatlatan bir eylemdir. Unutkanlığınız varsa azalmasına yardımcı olur. Sorunlarınızı yazarken daha kolay çözümleyebilirsiniz. Günlük kısa notlar zihninizi her zaman daha dinç tutacaktır.

Önceki İçerikObeziteye Karşı Önlemler
Sonraki İçerikKama Sutra Nedir
PAYLAŞ
CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.