Bipolar Bozukluk Nedir?

Bipolar bozukluk depresyona kadar uzanabilir ruh halindeki değişiklikleri ifade etmektedir. Bu tip durumlarda kişilerin dakikalar arasında farklı ruh hallerine geçiş yapabilmesi söz konusu olduğundan dolayı farklı davranışlar görülebilmektedir. Bazı dönemlerde tamamen normal ve hiçbir sağlık problemi olmayan birisi gibi davranan kişilerin özellikle yaşadığı kötü olaylar sonrasında bu olaylardan çok daha derin bir şekilde etkilenmesi söz konusu olmaktadır.

Bipolar Bozukluk Kelime Anlamı Nedir? 

Duygu, durum bozukluğu ya da çift ruh hali değişimi gibi farklı isimlerle adlandırılan bu rahatsızlığın mutlaka kontrol altına alınması gerekmektedir. Zira dönemsel olarak yaşanan depresif durumlarda kişilerin kendine zarar verme eğilimi olabilmekte ve bazı durumlarda bu zarar verme eğilimi intihara kadar gidebilmektedir. Bu nedenle hem kişilerin kendisine zarar vermesini önlemek hem de mevcut sağlık güvenliğini sağlayabilmek adına kişilerin tedavi edilmesi ve aynı zamanda yakınları tarafından sürekli gözetim altında tutulması önerilmektedir. Tedavi ile birlikte daha fazla kontrol altına alınabilen bu rahatsızlık bazı belirtiler ile fark edilebilmektedir.

Bipolar Bozukluk Belirtileri Nelerdir?

 • Çok fazla hareketli olmak ve enerjik hissetmek
 • Sürekli heyecanlı olma durumu
 •  Düşünce ve ruh halinde hızlı değişim
 • İyimserlik ve olumlu düşünmek
 • Odaklanma sorunu yaşamak
 • Uyku düzensizlikleri ve uyumama isteği
 • Hızlı ve aceleyle konuşmak
 • Cinsel istekte yükseliş ve eğilim
 • Aşırı neşeli ve aşırı sinirli olma
 • İştahta dengesizlik
 • Dikkatsizlik
 • Alkol ve uyuşturucu bağımlılığı

Bipolar Bozukluk Belirtileri Görüldüğünde Ne Yapılmalı?

Bu tip belirtilerin görüldüğü kişilerin en kısa süre içerisinde uzman bir doktora başvurması ve kontrol sağlaması gerekmektedir. Kontrol yapılmadığı süre boyunca artacak olan nöbetler ve depresif durum çok daha büyük problemlere yol açabilecektir. Ayrıca bu tip ileri seviye rahatsızlıkların tedavisi normal hastalıklara göre çok daha uzun sürmektedir. Kişilerin bu riskleri almama eğilimi olduğundan takipte bulunulması ve özellikle yakınları tarafından durumun fark edildikten hemen sonra mutlaka uzman kontrolüne başvurulması gerekmektedir.

Özellikle ileri seviyelerde kişilerin ruh hallerinde tamamen umursamaz bir süreç başlar. Aşırı para harcama, insanlara karşı umursamaz davranışlar, çok riskli kararlar almalar, kişilerle anlaşmazlıklar yaşamak, en çok görülen zorlu süreçlerdir. Üstelik özellikle cinsel ilişki gibi durumlara düşkün olan kişiler farklı davranışlar ve riskli ilişkiler de sıklıkla görülmektedir.

Tüm bunlar bipolar bozukluğunun en sık ve yaygın görülen belirtileri olduğu gibi Türkiye’de farklı merkezlerden alınacak destekler ile tedavi ve buna bağlı olarak iyileşme yaşanabilir. Bu bakımdan tedavisiz hiçbir şekilde atlatılamayacak ve çözülemeyecek olan bu sağlık problemi için mutlaka uzman kontrolleri ve desteğe ihtiyacı bulunmaktadır.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.