Borsa da “Reddit” Çıkışı

Amerika Birleşik Devletleri’nde üretilmiş olan video, oyun ve tüketici elektroniği kuruluşu olan GameStop’un payına düşen alımlarında perakende yatırımcı alışlarında yükseliş, tüm hızıyla sürüyor. GameStop hisseleri, 2021 yılı itibari ile  1700’den de artışta olacak şekilde açıklandı. Perakende yatırımcıların alışlarıyla hodge fonları gibi açığa satışını gerçekleştiren şirketlere pes ettirdiği çıkış vadeli sözleşmelere göre ücreti 500 doların da yukarısında gerçekleşti.

Hisse payının yüzde 135 çıkışla sona erdiği en son seanstan sonra hayli hararetli bir durum söz konusu oldu. GameStop hisseleri, çıkışta etki yarattığı düşünülen Reddit sitesinin yönetmenleri tarafından dışarıya kapandıktan sonra tekrardan açılması ile seans içi gelirin birazını iade etmişti. Daha sonra borsada Reddit çıkışı hızla ilerledi.

WallStreetBets adlı sitenin açık olmadığı dar zamanda, yoğun şekilde kişisel yatırım ilgisi itibari ile Wallstreetbetsnew adlı farklı bir sayfanın abone rakamı 350 bini geçmiş durumda.

Yeni yılın başında oldukça yoğun talep kuruluşun piyasa kıymetini yaklaşık 24 milyar dolar çıkardı. Bu sebeple GameStop, S&P 500 Endeksi’ndeki kuruluşların üçde bir oranında daha kıymetli duruma geldi. Russell 2000 Endeksi ‘nde yalnızca Plug Power Inc., GameStop’ tan çok fazla bir piyasa kıymetine sahip oldu. 2020 yılı sonu itibariyle piyasa ile yalnızca 1,3 milyar dolarda ücretlendirme oldu. O yılda piyasa kıymeti ile ilgili gösterimin henüz ortalarında yaşanmıştı.

Chicago’da Reddit Çıkışı

Chicago’da ” Borsada Reddit çıkışı bir an önce geçecektir ve umarım tahmin ettiğimizden daha kısa sürede” şeklinde konuşan Front Barnett Associates CIO’su Marshall Front, bununla beraber Reddit’in meydana getirdiği kuvvet ve tesirin gitmeyeceğini, bunun sebebi özellikle parasal denetiminden oluşan düzenleyici kuruluşların gözleri hep buranın üzerinde olacağı düşünülüyor.

Reddit grubunun bütün hafta süresince çok fazla kısa pozisyon alımı yapılan kuruluşları baz alarak hisse senedi piyasasında etkili bir kuvvet durumu yaşandığını bildiren Front’a göre SEC, bu anlamda daha detaylı bir inceleme gerçekleştirebilir.

Bu sebeptendir ki, Melvin Capital gibi yatırım ile ilgilenenler GameStop’taki kısa durumlarını açmamak suretiyle kapattılar. Muddy Waters’tan Carson Block şu zamanlarda büyük oranda kısa pozisyonlarını azalttığından bahsetti.

Kişisel yatırımcıların günlük olarak yapılan alış ve satış mevzusu Washington ‘un da dikkatini çekmeyi başardı. Beyaz Saray basın sözcüsü göreve kısa dönem içerisinde getirilen Amerika Birleşik Devletleri Hazine Bakanı Janet Yellen’ in ve Başkan Joe Biden idaresinin ekonomi grubunun Gamestop ve öteki yoğun kısa pozisyon olarak işe alınan kuruluşlar ile alakalı hisse senedi durumlarını takip ettiğinizden bahsetti.

Fed Başkanı Jerome Powell, bu konuyla alakalı toplantıda yöneltilen soruları cevapsız bıraktı. Borsada Reddit çıkışı devam ederken Demokrat Senatör olan Elizabeth Warren, menkul değerler düzenleyicilerinin bir an önce harekete geçip, bu konuyla ilgili bir şeyler yapmaları gerektiğini bildirdi.

 

Önceki İçerikSüper Lig’de Puan Durumu
Sonraki İçerikLohusa Terliği
PAYLAŞ
CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.