Cilt Kırışmasına Karşı Önlemler

Zamanın etkilerini en belirgin şekilde gösteren cilt, genetik özelliklere, beslenme, çalışma hayatı, sigara ve alkol tüketimi gibi etkenlere bağlı olarak kırışır. Cildin esnekliğini yitirmesi, kolajen üretiminin azalması gibi nedenlerle, cilt yüzeyinden derin izler, çukurlar ve katlar oluşur.

Özellikle alın ve kaş bölgelerinde, mimiklerde ve boyunda belirgin olan görülen kırışıklıklar, gençlik yıllarından itibaren çeşitli önlemlerle büyük ölçüde önlenebilir. Her cilt mutlaka yaşlanır, ancak yaşlılık izlerinin daha geç süreçte olması için cilde özen gösterilmelidir.

UV ışınları, cildi erken yaşlandıran temel unsurlar arasındadır. Özellikle yaz aylarında mutlaka güneş koruyucu ürünler kullanılmalıdır.

Cildi Genç Tutmak İçin Neler Yapılabilir?

Cildi her gün ve düzenli olarak temizlemek, günlük nemlendiriciler kullanmak, hayat boyu uygulanması gereken alışkanlıklar arasındadır. Beslenmeye özen göstermek, kaliteli uyku süreci geçirmek ve spor yapmak, tüm cildin daima genç ve dinamik görünmesini sağlar. Cilde yararları olan ve kırışıklıkları önemli ölçüde azaltan formüller arasında zeytinyağı, ilk sıradadır.

 

  • Zeytinyağıyla Cilt Güzelliği

 

Cilt bakımında en faydalı ve etkili olan zeytinyağı, nem ve esneklik kazandırır. A ve E vitaminleri bakımından zengin olan zeytinyağı hem beslenmeye dahil edilmeli hem de cilt bakımında kullanılmalıdır.

Doğal antioksidan yapısıyla, tenin alt katmanlarına işler ve yapılandırma sağlar. Hem ölü hücrelerin arındırılması hem de cilt kırışıklıklarının önlenmesi için düzenli olarak uygulanabilir. Doğal zeytinyağını, masaj yaparak tüm cildinize uygulayabilirsiniz.

Zeytinyağı maskesi hazırlamak için bal ve gliserin kullanarak doğal bir karışım elde edebilirsiniz. Derin kırışıklık ve çizgilerin oluşmasını önlerken, kolajen sentezini destekler ve cildi temizler.

 

  • Limon İle Cilt Güzelliği

 

Cilt bakımı ve güzelliğinde en çok tercih edilen en doğal yöntem limon, pratik bir uygulama olduğu için de tercih ediliyor. Cildi ideal biçimde temizlerken, cilt yapısının sağlıkla parlamasına katlı sağlar.

Sivilce, akne ve siyah nokta gibi sorunların geçirilmesinde etkili yöntem, aşırı yağlı ciltlerin dengelenmesinde ve çizgilerin önlenmesinde etkilidir. C vitamini bakımından en zengin değerlere sahip olan limon, gözeneklerin sıkılaştırılması için idealdir.

Limon maskesi hazırlamak için bal ve yoğurt ilave ederek, doğal bir maske elde edebilirsiniz. C vitaminine E vitamini desteği katılarak, maskeyle harmanlanır cildin tüm yüzeyine uygulanır.

Cilde doğal bakım sağlayan limonun suyunu direkt olarak yüzünüze uygulayabilir ve 15 dakika beklettikten sonra ılık su ile durulayabilirsiniz. Düzenli uygulamalarda cildin daha genç ve dinamik göründüğünü fark edeceksiniz.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.