Coronavirüse Karşı Diyet Önerileri

İnsanın bağışıklık sistemi, vücuda giren virüs ya da mikropları öldürmek için savaş açmaktadır. Bazı durumlardan etkilenerek zayıf düşen bağışıklık sistemini dirençli tutmanın yöntemlerinin içerisinde de şüphesiz, doğru beslenme yer almaktadır. Doğru beslenme olmayan bir bağışıklığın güçlü olması beklenememektedir. Bağışıklığı zayıf olan kişilerde hastalıklar daha fazla baş gösterir ve diğerlerine göre daha ağır bir hastalık dönemi geçirmesine sebep olabilir. Hatalı beslenme alışkanlıkları, sigara kullanımı, uyku düzensizliği ve stres gibi durumlar bağışıklık sistemini olumsuz olarak etkileyebilir. Bunlara dikkat edilmediği takdirde, besin takviyelerine başvurulmuş olsa bile etki etmemekte ve fayda sağlamamaktadır.

Hangi Diyetler ya da Besinler Bağışıklığı Güçlendirir

Bağışıklık güçlendirmenin en önemli önceliklerinden birisi, dengeli beslenmeyi alışkanlık haline getirmektir. Süt ürünlerini, sebze ve meyveleri, et ürünlerini düzenli olarak tüketmek güçlü bir bağışıklık oluşmasına yardımcı olur. Soğan, sarımsak, brokoli, nar, portakal gibi besinler güçlü bir bağışıklığın oluşmasında en önemli besin gruplarını oluşturur.  Protein almaya dikkat edilmeli, şeker ve karbonhidrat doğru oranda kullanılmalıdır.

Coronavirüse Karşı Nasıl Bir Beslenme Yolu Tercih Edilmelidir?

Virüslerden ya da besinlerden korunmanın en etkili yollarından birisi sürekli sıvı tüketimine dikkat edilmesidir. Bol antioksidanlı besinler virüs bulaşmasına engel olur ve güçlü bir bağışıklığı da beraberinde getirir. Kırmızı kapya biber, semizotu, kuru domates, haşlanmış nohut, havuç, ceviz, kırmızı, pancar, nar gibi besinler vücudun direncinin artmasında çok büyük yardımcıdır.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek Neden Önemlidir?

Salgın hastalıklardan korunmak için besinlere çok fazla ihtiyaç vardır. Corona virüsüne karşı mücadele edebilmek için sadece hijyene dikkat etmek yeterli olmamaktadır. Bağışıklık sistemi güçlü olmayan bireylerin hastalık kapması daha muhtemeldir. Sadece koronavirüs için değil diğer tüm virüs ya da mikroplardan korunmak içinde bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi önemlidir. Çoğu kişi hasta olmadan önce ya da hasta olmaya yakınken bağışıklık sistemine müdahale etmek yeterli olmamaktadır. En önemlisi hasta olmadan önce önlem alınmasıdır. Birçok etkenden etkilenen bağışıklık sistemi, çok tipli beslenmeye ihtiyaç duymaktadır. Yiyeceklerde bulunan besin ögelerinden faydalanmak için hepsinden farklı farklı tüketmek gerekmektedir. Hasta olmak istemeyen kişinin, güçlü bir bağışıklığa sahip olması gerektiği unutulmamalıdır.

Coronavirüse Karşı Bağışıklığı Güçlü Tutmak Yeterli Midir?

Coronavirüsten korunmanın tek yolu bağışıklığı güçlü tutmak değildir. Tek başına bağışıklığı güçlü tutmak bu virüsün bulaşamayacağı anlamına gelmemektedir. Aynı zamanda bu virüsün bulaşmasını önlemek için diğer önlemlerinde alınması gerekmektedir. Bunlardan en önemlilerinden biriside temizliktir. Ne kadar güçlü bir bağışıklığa sahip olunsa da pis olan yerlerde bulunmak, temas edilmemesi gereken yerlere çıplak ellerle dokunmak ve ellerini yüzüne götürmek de bu virüsün bulaşmasına sebep olabilir. Sosyal mesafenin korunmaması, maske takılmaması, çok fazla kalabalık ortamlarda bulunulması da bu virüsün bulaşmasına sebep olabilir. Önce önlem alınmalı daha sonra bağışıklık güçlü bir hale getirilmelidir. İkisinin dengede tutulmaması bu virüsün ve benzeri virüslerin bulaşmasına ön ayak olmaktadır. Bu nedenle yol yakınken önlem alınmalı ve bedene doğru bir şekilde bakılması gerekmektedir. Doğru önlemler alınmazsa ve dikkat edilmezse vücut direncini kaybederek her türlü rahatsızlığa yakalanabilmektedir.

 

 

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.