D Vitamini Eksikliği

D vitamini temini oldukça kolay ve vücut için oldukça gerekli bir vitamindir. D vitaminin temel kaynağı güneştir ve kısa süreli güneşlenme ile vücudumuzun ihtiyaç duyduğu bu vitamini fazlasıyla karşılıyoruz. Bunlara rağmen ülke istatistiklerine bakıldığında D vitamini eksikliğinden muzdarip yüzlerce kişi mevcut bulunmaktadır. Günümüzün yaygın rahatsızlıklarından biridir ve sağlık açısından bireyi oldukça zor durumlara düşürür. 

D Vitamini Faydaları

D vitamini vücuttaki kalsiyum, kalsitriol ve fosforun bağırsaklarda emilimini gerçekleştiren bir vitamindir. Bağırsaklardaki emilim sürecisinin sağlıklı bir şekilde tamamlanması bağırsak sisteminin düzenini sağlamaktadır.  MS hastalarında görülen D vitamini eksikliğinin kontrol altına alınması onların vücuduna direnç katarken D vitamini astım gibi hastalıklarında şiddetini azaltmaktadır. Özellikle diş ve kemik yapısının kontrolünü sağlayan bu vitaminin yeterli temini dişerinizin ve kemiklerinizin sağlığı için önemlidir. 

Sağlıklı kilo alımı esnasında da D vitaminin önemli bir rolü bulunmaktadır. Vücuttaki hemen her yapıda D vitamini reseptörü bulunmaktadır ve bu durum pankreasın insülin salınımı konusunda kontrol sağlamaktadır. Vücutta gelişim gösteren bu bulgular iştahın kontrol altına alınmasına neden olmaktadır. Obezite bulguları taşıyan bireylerde D vitamini düşüklüğü genel bulgular arasındadır. Sağlıklı bir kiloya ulaşmanın ve kiloyu kontrol altında tutmanın yollarından biri olarak D vitamini karşımıza çıkmaktadır. 

Gün içerisinde kaynağı belli veya belirsiz pek çok unsur tarafından radyasyona maruz bırakılıyoruz ve bu etkeni D vitamini ile hafifletebiliyoruz. Vücudun radyasyona karşı bir direnci olan D vitamini bu etkene karşı da oldukça önemlidir. 

Yeterli D vitamini düzeyine sahip bireylerin kansere yakalanma ihtimalleri oldukça düşüktür ve bu vitamin tüberküloz hastalığı karşısında da olumlu etkilere sahiptir. Eklem rahatsızlıkları risklerini da azaltan bu vitaminin eksikliği durumunda, eğer kalp krizi riski taşıyan bir bireyseniz bu riskin kuvvetleneceği bilinmelidir. 

Eksik D Vitamini Değerleri

D vitamini konusunda vücudumuz yeterli takviyeyi sağlayamadıysa  bu durum pek çok şekilde ortaya çıkabilmektedir. Çünkü bu vitamin vücudun hemen her fonksiyonu için gerekli bir durumdadır.

D vitamini eksikliği yaşamanız durumda olası belirtilerden en kuvvetlisi genel vücut ağrısı olacaktır. Özellikle eklemlerde ve parmaklarda ağrı belirtileri yaygındır. Yorgunluk, , kuvvet kaybı, baş ağrısı, saç dökülmesi, uykusuzluk, depresyon, değişken ruh hali, sürekli üşüme, aşırı terleme, kilo vermekte güçlük çekme, denge kaybı, gözaltı morlukları gibi pek çok etken de bu vitaminin eksikliği konusunda baş gösterebilir.

D vitamini sadece bu bulgularla kalmayıp pek çok hastalığa da neden olabilmektedir.  Kemik erimesi gibi kemiklerle ilgili hastalıklar bu listenin başında yer almaktadır. Gelişim gösteren çocukların sağlıklı kemik yapısında erişim sağlaması için de D vitaminini eksiksiz temin etmesi gerekmektedir. 

Şeker ve kalp hastalıkları, koruyucu olduğu gibi eksikliğinde ortaya çıkabilecek kanser gibi hastalıkların olası sebebi D vitamini eksikliği olabilmektedir. 

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.