Duygusal Zeka Neden IQ’Dan Daha Önemlidir?

Duygusal zeka tüm dünyada EQ kısaltması ile tanımlanmaktadır. 1990’lı yıllarda  iki ünlü psikoloji uzmanı John D. Mayer ve Peter Salovey tarafından yapılan çalışmalar ile ortaya çıkarılan bu kavram, IQ karşısındaki en büyük güçlerden birisi olarak görülmektedir. Üstelik bu kavramın ortaya çıkışı ile  birlikte IQ ve EQ karşılaştırmaları yapılarak hangisinin önde olduğuna dair fikirler öne sürülmektedir.

Duygusal Zeka Neden IQ’Dan Daha Önemlidir?

Duygusal zeka, kişilerin duygularının ön planda olduğu bir durumdur. Bu nedenle bu duygularla, kişilerin diğer insanların duygularını anlaması, sınıflandırması ve tüm bu süreç sonrasında elde ettiği bilgi ve deneyimlerle davranışlarını biçimlendirmesi esastır. Bu süreci, kişi ne kadar başarılı bir şekilde gerçekleştirirse, EQ oranı da o kadar yüksek olacaktır. Böyle bir durumun ortaya çıkmasında özellikle IQ’su yüksek olan kişilerin sosyal hayatta başarısız olması, insan ilişkilerinde sorunlar yaşaması etkili olmaktadır. Bu nedenle de IQ ile EQ karşılaştırılmaya başlanmıştır.

Dikkat Çeken Kitap: Duygusal Zeka Neden IQ’Dan Daha Önemlidir?

Konuyla ilgili tüm dünyada dikkat çeken bir kitap “Duygusal Zekâ Neden IQ’dan Daha Önemlidir?” ismi ile yayınlandı. Daniel Goleman tarafından yazılan kitap kısa süre içerisinde popüler duruma gelirken, bu kitapta çok farklı açılardan ele alınan durum, duygusal zeka ile IQ arasındaki farklara, detaylara değiniyor. Sonuç olarak ise kitapta, duygusal zekanın neden IQ’dan daha önemli olduğuna dair çıkarımlar yapılıyor.

Duygusal Zeka, Hangi Özellikleri İle Öne Çıkıyor?

Duygusal zekaya sahip olan ve bu zekası yüksek olan kişilerin insanlar ile iletişimi oldukça güçlüdür. Yönetim söz konusu olduğunda da başarı gösteren kişiler, bu nedenle daha başarılı olabilmektedir. Bu alandaki en önemli iddialardan birisi, bir insan yaşamı için EQ’nın yüzde 80 oranında belirleyici olduğu ifade edilmektedir Bu nedenle de IQ için yüzde 20 bir belirleyici oran bırakılmıştır. İnsanlar ile arasındaki ilişkileri nasıl kuracağını bilemeyen, bu konuda sorunlar yaşayan kişilerin ise IQ puanı ne kadar yüksek olursa olsun, istenen bir sonucun elde edilmesi mümkün olmayacaktır. Bu nedenle de EQ bu tip durumlarda, IQ’ya göre daha avantajlı ve önemlidir.

Tüm bu veriler sonucunda, özellikle sosyal hayatı doğrudan etkileyen EQ, insanların yaşamının biçimlendiren ve yön veren etkendir. IQ’dan bağımsız olarak etki yapan EQ, bu nedenle kişilerin mutlu olduğunda ya da mutsuz olduğunda etkili olmaktadır.

Duygusal Zeka Nasıl Ölçülür?

Duygusal zeka, belirli test yöntemleri ile ölçülebilmektedir. Belirli durumlara karşın kişilerin nasıl tepki vereceğini ölçen bu test, sonuç olarak ise kişilerin duygusal zeka puanının ne kadar olduğunu hesaplayabilmektedir. Kişiler duygusal zeka durumunu anlamak adına bu tip testleri kullanabilir. Bu konuda kesin, otoriter bir test bulunmadığı gibi farklı teknikler ve testler kullanılabilir.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.