En İyi Çocuk Kitapları

Her insanın mutlaka kitap okuma alışkanlığı ve evinde bir kitaplık olmalıdır. Çocukların kitap okuması ise onlara erken yaşlarda pek çok avantaj sağlayacak bir durumdur. Kitap okuyan çocuklar sanatsal alanlarda kendilerini geliştirirler, hayal güçleri gelişir, kendilerini daha iyi ifade ederler, daha güzel konuşurlar, olgunlaşırlar, empati yetenekleri gelişir, daha anlayışlı, kibar ve sevgi dolu bireyler olurlar, şiddetten uzaklaşırlar ve daha barışçıl, problem çözücü kişiler haline gelirler, zeki ve analitik düşünen bireyler olurlar. Elbette çocukların kitap okuması için öncelikle kişilerin kendinden başlaması gerekmektedir, kitap okumayan bir ebeveyn çocuklarına da kitap sevgisini ve kitap okuma alışkanlığını aşılayamaz. İşte çocuğuna kitap okumayı sevdirtecek kitaplar:

Şeker Portakalı

Çocuk kitabı denilince akla gelen en klasikleşmiş kitaplardan birisi olan Şeker Portakalı çoğu kişinin bildiğinin aksine tek kitaptan oluşmamaktadır. Birinci kitabı Şeker Portakalı olmak üzere sırasıyla Güneşi Uyandıralım ve Delifişek isimli kitaplarla üç kitaptan oluşan bir seridir. Çocuklara arkadaşlık ve sevgi hakkında çok öğreten bu kitap yıllar sonra bile çoğu insanın en sevdiği kitaplardan biridir. Aynı zamanda Şeker Portakalı kitabının yazarı olan Jose Mauro De Vasconcelos’un yazmış olduğu diğer çocuk kitapları da okunabilir.

Charlie’nin Çikolata Fabrikası

Belki de her çocuğun hatta yetişkinlerin bile hayali olan çikolata fabrikasını anlatan bu kitap çocuklarınıza okuma sevgisini aşılamak için birebir. Eğlenceli ve ‘ağız sulandırıcı’ bu macera çikolata fabrikasının sahibi Willy Wonka, Willy Wonka’nın yardımcıları Oompa Loompalar ve bu fabrikayı gezmeye hak kazanmış bir grup çocuk arasında geçmektedir. Ailenin, terbiyenin ve alçak gönüllülüğün önemini çok iyi anlatan bu kitap okunup bitirildikten sonra aynı isme sahip olan filmi izlenebilir.

Küçük Prens

Dünyanın en çok sevilen ve en çok okunan çocuk kitaplarından birisi olan Küçük Prens, okuyucu ister çocuk ister yetişkin olsun tekrar tekrar okunabilecek bir kitap. Sevgiyi felsefik bir biçimde ele alan bu kitap çocuklar için eğlenceli ve zevkli bir macerayı anlatırken, yetişkinler için ise insanın durumunu ve sevmeyi anlatan bir kitaptır. Kişi kaç yaşında olursa olsun eskimeyen bu kitap, her okunuşta okuyucuya farklı şeyler öğreterek güncelliğini korumakta ve en çok sevilen fransız klasiklerden birisi olmaktadır. Küçük Prens kitabı ailecek okunabilir, sonrasında hep beraber konuşulabilir. Kitaptan esinlenilerek yapılan filminin de izlenilmesi tavsiye edilir.

Savaş Atı

Fakir bir çiftçinin oğlu ve bu çiftliğe gelen at arasında savaş zamanı yaşanan bu hikaye çocuklarınıza başlarından geçen olaylar ve maceralarla sevgi ve dostluk hakkında pek çok şey öğretecektir. Oldukça duygusal olan bu kitap çocuğunuzun kalbini ısıtacak ve aynı zamanda da hayvan sevgisini aşılayacaktır. Dilenirse kitap okunup bittikten sonra aynı ismi taşıyan filmi de ailecek izlenebilir.

 

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.