En İyi Kişisel Gelişim Kitapları

Kişisel gelişim, insanın kendisini tanımaya çalıştığı keyifli bir süreç olup, ayrıca kişisel hedeflere ulaşmakta yardımcı olabilecek pek çok yöntemi ve tekniği de içermektedir. İnsan, kaçınılmaz olarak sürekli değişir ve bu değişimler, izlenen filmlerden, okunan kitaplardan, kurulan ilişkilerden, eğitimden ve tanışılan insanlardan olmak üzere pek çok farklı kanaldan gelebilmektedir. Ancak bu değişimler, bilinçsizce olduğu kadar istemsizce ve kontrol dışında gelişmektedir. Kişisel gelişim ise insanın bu rutinden farklı olarak bilinçli bir şekilde yapmış olduğu ve kendisini daha iyiye götürmek amacı ile gerçekleştirmekte olduğu pozitif çabaların neticesinde gerçekleşmekte olan değişimdir.

Daniel Goleman – Duygusal Zekâ

Psikoloji alanında Dr. Daniel Goleman tarafından kaleme alınmış olan Duygusal Zekâ isimli kitap çığır açmış olmasının yanı sıra EQ’nun IQ’dan neden daha önemli olduğunu anlatmıştır. Duygusal Zekâ isimli kitap, hem eğitimcilerin hem de ebeveynlerin ufkunu açmış olmasının yanı sıra okuyucusuna toplumsal bir mesajda iletmektedir.

Nüvit Osmay – İnsan Mühendisliği

Nüvit Osmay tarafından yazılmış olan İnsan Mühendisliği isimli eser, ülkemizin adeta bir kişisel gelişim ve yönetim kılavuzu klasiği niteliğindedir. Türkiye’nin en çok alıntı yapılmış eserlerinden biri olan kitap, zengin bir içeriğe de sahiptir. Nüvit Osmay tarafında kaleme alınmış olan İnsan Mühendisliği kitabının önemli bir diğer özelliği ise modern yönetim, eğitim, kişisel gelişim öğreti ve eğitimi ile uygulamalarını Türkçeye kazandıran ilk eserlerden biri olmasıdır.

David Burns – İyi Hissetmek

Psikiyatrist David Burns, İyi Hissetmek isimli kitabında okuyucusunun duygularını harekete geçirecek ve hayata daha olumlu bakmasını sağlamaya yarayacak olan ve bilimsel olarak da test edilmiş olan bazı teknikler sunmaktadır. İyi Hissetmek isimli kitap, onaylanma bağımlılığının üstesinden gelme, anksiyete ile başa çıkma, özgüveni arttırma, suçluluk duygusu ile başa çıkabilme ve depresyondan kurtulabilme gibi konularda saygı gören bir kaynak olma özelliğine sahiptir.

Baltasar Gracian – Akıllı Yaşama Sanatı

Bir felsefe kitabı olan Akıllı Yaşama Sanatı, çağların süzgecinden geçmiş, insanların iş hayatından ve özel hayatlarında nasıl başarılı olabileceklerine dair okuyucusunu aydınlatmaktadır. On yedinci yüzyılda Cizvit papazı olan Baltasar Gracian tarafından kaleme alınmış olan Akıllı Yaşama Sanatı isimli kitap, liderlik, arkadaşlık ve duygu yönetimi gibi konularda oldukça önemli konularda yol göstermektedir.

Ahmet Yıldız – Güçlü Hafıza

Ahmet Yıldız tarafından kaleme alınmış olan Güçlü Hafıza isimli kitap, beyin gücünü kullanarak, hem özel hayatında hem de kariyerinde yükselmek isteyenler için en ideal kaynaklardan biridir. Güçlü hafıza isimli kişisel gelişim kitabı, özellikle gençler için vazgeçilmez bir yardımcı kaynak olma niteliğine sahiptir.

 

Uğur Batı – Kendine İyi Bak Ennegram İle Kişilik Analizi

Uğur Batı tarafından yazılmış olan Kendine İyi Bak Ennegram İle Kişilik Analizi kitabının A ve B olma üzere iki yüzü bulunmaktadır. Kitabın A yüzü okuyucusunu B yüzüne hazırlarken, B yüzü ise okuyucusunun kendisinden başlayarak eşsiz bir hazine sunmaktadır. Dünyanın kendini yanıma ve kişilik tanıma konusunda en etkili yöntemi Ennegramdır. Ayrıca dünya genelinde birçok üniversitede sanat, psikoloji, tıp, eğitim ve sanat bölümlerinde yine Ennegram eğitimleri verilmektedir.

David J. Schwartz – Büyük Düşünmenin Büyüsü

Büyük Düşünmenin Büyüsü isimli kitap, dünya genelinde milyonlarca insanın kendisini geliştirmesine, yaşam kalitesini yükseltmesine ve performansını arttırmasına sebep olmuştur. Dr. David Schwartz, motivasyon konusunda önde gelen uzmanlardan biridir ve yazmış olduğu Büyük Düşünmenin Büyüsü isimli kitabı oldukça yararlı metotlar içermektedir.

 

 

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.