En İyi Roman Önerileri

Roman okumak boş zamanları değerlendirip iyi vakit geçirmek için en güzel etkinlik. Eğer vaktiniz varsa ve halen okumadığınız çok roman varsa siz de mutlaka denemelisiniz. Zaten okumayı seviyorsanız roman okuyarak daha da güzel vakit geçirebilirsiniz. Daha önce fazla okumadıysanız da üzülmeyin okumanız gereken o kadar güzel kitaplar var ki asla sıkılmazsınız. Bu yazıda size bazı romanlar tavsiye edeceğiz. Öncelikle tüm zamanların en beğenilen klasik romanlarından birisiyle başlayalım.

Suç ve Ceza

Tüm zamanların en sevilen romanlarından olan Suç ve Ceza her zaman okunması gereken roman sıralamasında en üst sırada yer alacak. Çünkü bu romandaki asıl kahraman Raskolnikov artık romanın sorguladığı tartışmaların sınırlarından çıkıp her zaman evrensel kalacak bazı sorularla birlikte her zaman hatırlanacaktır. Kısaca anlatmak gerekirse, Dostoyevski bu romanında Tanrı inancı ve ahlak arasındaki bağlantıyı sorgular. İnanç olmadan bir ahlaki değerlendirme yapılamayacağını ve insanın dinden bağımsız bir şekilde ayakta kalamayacağını söyler. Ama dediğimiz gibi sorusu hala önemlidir.

Fareler ve İnsanlar

Eğer farklı bir karakter ve insan psikolojisine dair derin bir sorgulama isterseniz size yine tüm zamanların en sevilen klasiklerinden Fareler ve İnsanları öneririz. Buradaki biraz kıt akıllı karakter o kadar gerçekçi ve güzel anlatılmış ki her okuyanın aklında kalıyor.

Kürk Mantolu Madonna

Yine derin bir psikolojik sorgulama içeren bir Türk romanı ararsanız kesinlikle Kürk mantolu Madonna deriz. Bu kitabı okurken, oldukça sıradan ve basit görünen bir karakterin aslında ne kadar derin olduğunu fark edip çok zevk alacaksınız.

Dönüşüm

Hiç Franz Kafka okumadıysanız çok şey kaybetmişsiniz demektir. Hayatınıza ve sizin için değerli olan her şeye eleştirel bir gözle bakmak ve her şeyi yerinden edeck bir sorgulama yapmak isterseniz Kafka size yardımcı olabilir. Sarsıcı ve etkileyici kısa bir roman okumak isterseniz Dönüşüm diyoruz.

Yüzyıllık Yalnızlık

Hiç bir satırında sıkılmayacağınız kitaplardan birisi de Yüzyıllık Yalnızlık. Bu şaheseri okuyup da etkilenmeyen hiç kimse yoktur. Buendia ailesinin hikâyesini okurken bir yandan da Kolombiya tarihine bir göz atabilirsiniz. Her bir karakter ve anlatılanlar ilginizi çekmeyi başarır.

Oblomov

Can sıkıntısı ve edimsizlik modern insanın en önemli sıkıntılarından birisidir. İşte Oblomov bu anlamda kendinizi ve modern insanı tanımanızda size katkı sunacaktır.

Karamazov Kardeşler

Bu listeye 19. yüzyıl Rusyasının müthiş yazarı Dostoyevski’nin bir kitabını daha eklemek istiyoruz. Karamazov Kardeşler insan üzerine yazılmış en incelikli eserlerden birisi. Her bir karakter sizi birbirinden farklı çok sayıda soruya yönlendirecek.

Tutunamayanlar

Oğuz Atay’ın unutulmaz eseri Tutunamayanlar, farklı anlatım biçimi ile yayınlandığı ilk günden beri olay yarattı. Bir kişinin içsel yolculuğunu anlatan bu eseri modern yaşama ayak uydurmakta zorlanan birisinin sorgulamaları şeklinde tarif edebiliriz.

 

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.