Engelliler için yaşam zorlukları

Engelli bireyler, yaşadıkları toplum içerisinde, ekonomik, sosyal ve psikolojik pek çok sorunla karşılaşmaktadır. Bu sıkıntı ve zorluklar he kendi ailesi içinde hem de sosyal çevresinde ortaya çıkmaktadır ve giderek daha da komplike bir hale gelmeye başlamaktadır.

engellilerin yasal hakları vardır ama sosyal düzenlemeleri oldukça yetersizdir. Engelli bireylerin yaşadığı sıkıntılardan bazıları istihdam sorunu, rehabilitasyon merkezlerinin eksikliği ve bu hizmetten yararlanamama, araç/gereç gereksinimlerinin giderilememesi, fiziksel çevre koşullarının değiştirilip düzenlenmemesi nedeniyle toplumdan soyutlanma ve daha pek çoğu. Engelli bireylerin yaşadığı sıkıntılardan bir tanesi, aslında bu saydıklarımızın hepsini de kapsayan, ayrımcılığa uğramalarıdır.

engelliler hakkında

Örneğin en temel haklardan biri olan çalışma hakkının hiçe sayılıp, istemelerine rağmen üretime katılamamaları ayrımcılıktır. Bunun yanında diğer hizmetlerin, eğitim, sağlık, barınma gibi, engelli bireyler için kısıtlanması -ki bu kısıtlama tamamen bilinçli olmayıp ihmalkarlık düzeyindedir, devlet engelli bireyler için değişim ve yenileme çalışmaları yapmamaktadır- da ayrımcılık kapsamındadır ve ne yazık ki engelli bireyleri toplumdan izole eder. Bunların önüne geçmek için devletin yanı sıra başta engelliler, aileleri ve sivil toplum örgütleri ile görsel ve yazılı medyanın çeşitli iyileştirme kampanyalarında aktif halde bulunmaları gerekmektedir.

Önceki İçerikEğlence Yaşam Rehberi
Sonraki İçerikAsya dizileri
PAYLAŞ
CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.