EPD (Çevresel Ürün Beyanı) Nedir?

Günümüzde bir gölün ya da nehrin kuruduğu haberlerini neredeyse her gün alır hale geliyoruz. Yaşadığımız dünyayı iyi bir şekilde korumadan duyarsız bir tavır sergileyerek hem kendimizi hem de gelecek nesillerimizi tehlike altına alıyoruz. Büyükşehirlerde nefes almanın bir lüks haline gelmesi ve giderek temiz havanın kaybolmasıyla birlikte çevre kirliliği de üst düzeylere ulaşmış durumda.

Tüketimin olumsuz bir sonucu olan çevresel faktörlerin negatif etkileri karşısında çevre bilimciler ürettikleri planlar ve stratejiler ile hayatlarımızı daha çevre dostu yaşayarak sağlıklı devam ettirmemiz için birtakım projeler sunuyorlar.

Çevre kirliliğinin artması ve karbon salınımının yükselmesi karşısında kavramlar değişikliğe uğrayarak ürünleri de kullanışsız hale getirebiliyor. Ürünlerin kullanışsız hale gelmesi beraberinde yeni bir üretim alanını da getiriyor. Tam bu noktada karşımıza çevresel üretilen ürünler ile ilgili olarak epd yani çevresel ürün beyanı kavramı çıkıyor.

Daha Sağlıklı ve Parlak Bir Gelecek

Çevresel ürün beyanı, bir ürünün çevreye zarar vermeyecek ve olumsuz etkilerinin tamamının ortadan kaldırılması işlemleri anlamına geliyor. ISO 14025 ve ISO 14040 standartlarının doğru bulduğu niteliklerde LCA kurallarının uygunluğu kapsamında işlemler uygulanıyor ve ürünlerin çevresel olarak olumsuz herhangi bir koşul taşımadığı EPD çerçevesinde beyan ediliyor.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.