Estetik Cerrahi Nedir ?

Tüm dünyada estetik ameliyatlar ile rekonstrüktif cerrahi ile plastik cerrahi bu branşın içerisinde yer almakla beraber  plastik ve rekonstrüktif cerrahi doktoru estetik cerrahi ile plastik cerrahi alanında uzmanlaşmış doktorlar arasındadır.İşte bu yüzden plastik cerrah ile estetik cerrah bütün olarak estetik konusunda uzmanlaşmış estetik uzman doktoru tanımlayan kavramlardır. Ülkemizde ki tıp alanındaki gelişmelere bağlı olarak bir çok dünya çapında kalitesini ispatlamış özel yöntemler ile bir çok başarılı operasyona imza atan hekimlerimiz vardır.

estetik cerrahide ülkemizde  en çok yöntemlerinden istifade edilen branş ise burun estetiği ameliyatı (septum deviasyonu ve konka operasyonla ) olmakla beraber bir çok operasyon uygulanmaktadır.Medyaya yansıyan haberler de 2-3 saatlik cerrahi operasyonu bile kullanılan teknikler sayesin de  asgari 20 dk çeken doktorlarımız mevcuttur.Üstelik hastalar en geç bir hafta içerisinde normal aktivitelere dönmekteler.

Burun estetiğinin yanı sıra özellikle kadınlara yönelik  hamilelik sonrası göğüste meydana gelen form bozukluklarına yönelik estetik operasyonlar bulunmaktadır.Doğum sürecinin sonunda bebeğin beslenmesi ve süt dolan göğüslerde hem uç kısmında hem de sütün ağırlık yapması ile meme formunda sarkmalar meydana gelmektedir.Plastik cerrahi sayesinde istenilen forma ve hatta yapay yağ veya silikon tarzı cerrahi malzeme ile hacim kazandırma gibi bir çok yöntemler kullanılarak hastalara çözümler sunulmuştur . Saydıklarımızın haricinde ;

Yüz estetiği konusunda, alın germe, endoskopik yüz germe ameliyatı, boyun ve gıdı toparlama, çene altı yağlarını alma, kepçe kulak düzeltme ameliyatları, çene ucu büyütme ve çene ucu küçültme ameliyatları, göz kapağı ameliyatları, dudak estetiği, dudak dolgunlaştırma, kaş kaldırma, saç ekimi yapılmaktadır.

HjSxX Estetik Cerrahi Nedir ?

Vücut estetiği ameliyatları arasında karın germe ameliyatı, liposuction ile yağ aldırma, karın, kalça, basen, popo, bacak yağlarını aldırma, kol ve bacak germe ameliyatları yapılır.

Kadın cinsel organı ve vajina estetiği konusunda, vajina daraltma ameliyatları, iç dudak estetiği, iç dudak küçültme ameliyatı, dış dudak estetiği, dış dudak küçültme ameliyatı, kasık germe ameliyatı yapılır.Ameliyat olmadan güzelleşmek isteyenler için botox ve lazer epilasyon çözümleri de mevcuttur.

Yukarıda değindiğimiz gibi tıp ;  bu hususların neticesinde oluşan ihtiyaçlara çözüm olması için bilimsel araştırmalarını ve gelişimlerini insanoğlu için adamış bir çok doktor ve her gün yenilerinin eklendiği cerrahi  tekniklerle doludur.Önemli olan bu hususlarda kendini iyi yetiştirmiş usta bir elin hayatınızda ufak dokunuşlarla renk katması için iyi bir araştırma yapmanız gerektiğinin kanısına varmanızdır.

Estetik Cerrahi Sonrası  İyileşme Süreci

estetik cerrahi  sonucunda yapılan cerrahi müdahale sonunda hastalardan en sık aldığımız sorular arasında yaranı iyileşme süreci ne kadar sürer şeklinde olmaktadır.Bu daha çok müdahalenin çeşidi ve yapılacak cerrahi müdahalenin kapsamı ile alakalıdır.Genellikle burun estetiğinde süre 1 hafta iken  göğüs büyütme ve meme estetiğinde ise süreç 4-6 gün sürmekte fakat iyileşme ve ağrılardan kurtulma süresi 1  ayı bulmaktadır.Cerrahi müdahale sonucunda yaranın iyileşmesi ;

 

Açılan kesilerin ve cerrahi müdahale sonucunda oluşan yaraların iyileşme süreçleri tamamen hastanın yaşlı ile alakalı olup bu süreç yaşlılarda daha da uzamaktadır. Örneğin (60 yaş ve üs­tü) gibi . Yaşlı hastaların çoğunda yaralar sıkıntısız olarak iyileştiği halde, yaşlılıkta iyileşme oram hafif ama sabit bir şekilde düşü­şe geçer. Yaşlanma etkisini, yaranın üzerine iskemi ya da enfek­siyon gibi değişkenler eklenince belli eder. Yaşlı fibroblastlar ve endotelyal hücrelerde yapılan laboratuar çalışmalarında doku onarımı için gerekli bir takım moleküler işlevlerde azalma sap­tanmıştır. Bunlar; hızlanmış yaşlılık, büyüme faktörlerinde azalmış üretim, toksik ve hipoksik stress durumunda yaşaya­bilme kabiliyetinde azalma, kollajen ve diğer matriks proteinle­rinde azalmadır, ilginç olan, diabetik hastaların hücrelerinde ya da radyasyona maruz kalmış dokularda, aynı yaşlanmış hücrelerde olan moleküler karakteristik işlev değişiklikleri gö­rülür. Bu tip hastaların hücrelerini o yüzden erkenden yaşlan­mış hücreler olarak değerlendirmemiz doğru bir gözlem ola­caktır.

Yaş geriye döndürülemediği için, bu hastalardaki yaralar en iyi sistemik parametrelerin agresif optimizasyonu ve gerek­li ek besin ve kimyasalların erkenden verilmesi ile tedavi edilir.

Süreç hakkında daha geniş bilgi ve en iyi tespit süresinin yakalayabilmek için operasyona en hakim olan kişi olarak doktora danışılıp ondan bilgi alınması daha sağlıklı olur.Nihayetinde olaya hakim olan ve açacağı deri kısmı ile yapacağı müdahalenin boyutunu en iyi bilen doktorunuz olacaktır.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.