Ev Düzenlerken Renk Uyumu Nasıl Olmalıdır?

Geçmişten günümüze insanlar kendilerine ait olan pek çok şeye oldukça değer vermektedirler. Bu değerin verildiği en önemli eşya ise bireylerin kendi evleridir. Gerek görsel gerek yalnızca istek kapsamında yapılan ev dekorasyonları konusu bu verilen önem karşısında en dikkate değer unsurlardandır.

Kişiler evlerini dekore ederken aslında bu uğraşın büyük yoğunluğunu renk uyumuna vermektedirler. Hemen hemen pek çok insanın görmezden geldiği veya önemli bir unsur olarak görmediği ev içerisinde renk seçimi aslında oldukça önemli ve dikkat edilmesi gereken bir noktadır. Renk seçimi günlük hayatta kişilerin ruh hallerine etki ederken aynı zamanda evin havasını da olduğu gibi değiştirebilmektedir.

Renk Seçiminin Evin Ruhuna Önemi

Ev düzenlerken renk uyumu nasıl olmalıdır sorusu pek çok insanın araştırmakta olduğu bir sorudur. Bu sorunun cevabı her ne kadar kişiden kişiye onların zevkleri ve beğenileri dâhilinde değişse de bazı kalıplaşmış ve herkes tarafından beğenilen öneriler de mevcuttur. Renk seçiminin evin ruhuna önemi pek çok açıdan önem taşımaktadır.

Bu önemin ilk sırasında kişilerin ruh halleri gelmektedir. Renklerin insanlar üzerine olan etkileri kanıtlanmış bir gerçektir ve bu gerçek dolayısıyla gerek mavi gerek yeşil renklerin ev ortamında mutlaka kullanılması oldukça önemlidir. Özellikle ev dekorasyonunda canlı renklerin eşyalar ve halılar ile kombin edilmesi oldukça güzel ve modern bir görünüm yaratabilmektedir.

Ev Dekorasyonunda Renk Kombini Nasıl Yapılır?

Ev düzenlerken renk uyumu nasıl olmalıdır sorusunun ilk cevabı duvar kâğıtlarının renginde yatmaktadır. Duvar kâğıtlarının soft renklerde seçilmesi evi ve odaları olduğundan daha büyük gösterir fakat bu sefer de ev oldukça sade bir görünüme bürünür. Bunun yanı sıra canlı bir duvar kâğıdı deseni ile evdeki vazo, avize gibi küçük eşyaların rengini birbirine uydurmak çok daha canlı ve sıcak bir görünüme yol açacaktır. Örneğin soluk mavi renk tonu bir halı ile bunun bir tık daha canlı rengi bir koltuğu birlikte kombin etmek evde oldukça havalı bir görünüme sebep olacaktır. Aynı şekilde canlı renklerdeki koltuk ve daha sakin renklerdeki masa gibi eşyalar birlikte kullanılırsa renk cümbüşü yaşanmaz.

Renk Seçerken Dikkat Etmeni Gerekenler

Ev düzenlerken renk uyumu nasıl olmalıdır sorusuyla birlikte seçeceğiniz renge de dikkat etmeniz gerekmektedir. Örneğin yatak odası dekorasyonu yapıyorsanız genellikle koyu ağırlıklı renkler seçmeniz hem odanız hem de sizin uyku sağlığınız için oldukça etkili olacaktır. Bunun yani sıra odayı açık renklerle döşeyip perdelerinizde güneşi geçirmeyecek renkleri kullanmak da aynı etkiyi yaratacaktır. Renk seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta ikiden fazla canlı rengin aynı ortamda kullanılmamasıdır. Bu tarz kullanımlarda kişilerin gün içerisinde gözü yorulur ve kötü bir renk cümbüşü yaşanır.

 

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.