Gelinlik Modelleri

Düğün planlayan bir çiftin karşısına çıkan birçok problem ve cevaplanacak bir sürü soru vardır. Bir gelin için en büyük sorulardan birisi hangi tür gelinliği giymesi gerektiğidir. Bu soruyu cevaplamak için öncelikle gelin, ne istediğine karar vermelidir. Ayrıca hangi vücut tipine sahip olduğunu bulması da büyük önem taşır. Vücut tipleri 5 ana başlıkta incelenmektedir: Elma, armut, muz, çilek, kum saati. Sonrasında bu vücut tiplerine uygun olan gelinlik türü, kumaş çeşidi, yaka tipi ve aksesuarlar seçilmelidir. Başarılı olabilmek için öncelikle vücut tipinin doğru ölçülmesi çok önemlidir.

Vücut Tipleri

Bir vücut tipini doğru ölçebilmek için öncelikle üst ve alt vücudu çok dikkatli ölçmek gerekir. Ardından bu vücut tipine en uygun gelinlik ve aksesuar modelleri araştırılmalı, denemeden karar verilmemelidir. Hem üst hem alt vücudu dolgun ve geniş olan kadınlar elma tipindedir. Geniş kalçalara sahip, bedeninin altı üstünden daha geniş olan kadınlar amut tipini oluşturur. Kıvrımsız ve düz hatlara sahip kadınlar muz veya diğer ismiyle dikdörtgen bir şekildedir. Üst vücudu geniş, alt vücutta kalçalar ve bacakları ince olan kadınlar çilek yani ters üçgen tipindedir. 90-60-90 olarak da bilinen, beli ince kadınlar kum saati vücut tipine sahiptir.

Vücut Tipine Göre Gelinlik Modelleri

Geniş vücutlu elmalar, dikkatleri bacaklarına çekmek amacıyla yırtmaçlı veya kısa boylu gelinlik modellerini tercih etmelidir. Dantel, işleme, fırfır, pul gibi detaylardan kaçınmalıdırlar. Üst vücutları çok genişse dekolte ve v yakalı gelinlikler seçilebilir. Alt vücudu geniş olan armutlar bu genişliği gizlemek amacıyla A kesim gelinlik modellerine yönelmelidir. İnce bellerini vurgulamak önemlidir. Prenses, kayık yaka gibi özellikler seçilebilir.

Muz vücutlu kadınlar düz modelleri bulmalı ve bu modelleri fırfır, dantel, taş gibi aksesuarlarla süslemelidir. Çilekler vücutlarının üst kısımlarını vurgulamak amacıyla halter, derin, kayık gibi yakaları tercih edebilir. Asimetrik, alt kısmı volanlı, yırtmaçlı modeller seçilebilir. Kum saatine en çok yakışan model balık gelinlik modelleridir. Günümüzde birçok kişi balık model gelinlik nedir diye gelinlik mağazalarına yönelmektedir.

Balık Model Gelinlik

Balık model gelinlik nedir diye merak edenler için en kısa cevap üstü dar altı geniş olarak verilebilir. Fakat bir diğer ismi de trompet olan bu güzel ve popüler modelin birçok farklı çeşidi bulunur. Balık model gelinlik nedir denildiğinde akla öncelikle etek gelir. Gelinliğin en önemli parçası etek kesimidir, bu etek kesiminin durumuna göre tam veya yarım balık olarak adlandırılır. Kumaş olarak vücudu sarması için en çok likra kumaş kullanılır. Süslemeler amacıyla ipek, saten, tül, organze, dantel gibi aksesuarlar da sıklıkla eklenir. Bununla birlikte derin yaka, v yaka, straplez yaka, kayık yaka en çok tercih edilenlerdir. Seçilen gelinliğin uzunluğuna göre bakıldığında kısa, uzun ve uzun kuyruklu seçenekleri bulunur.

 

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.