Haber Takip Noktaları Hakkında Makale Yazmak

Serbest bir gazeteci olarak başarılı olmanın en önemli unsuru, iyi yazı yazmanın yanında gazete ya da diğer yayın organına haberlerinizi ya da makalelerinizi zamanında teslim etmenizdir.

Zamanında ister gazete, ister dergi ister web sitesi olsun haber kaynağında incelenen haber konularını takip etmenizdir. Bunun için üç kurala uymalısınız: konuyu tanımlayın, hikayeyi daha da geliştirin ve gazetecilik tarzı ile yazın.

Editörler sokaktan rastgele birinin yazdığı yazıyı ücret ödemeyi bırakın kabul dahi etmezler.

Ancak, eğer yukarıdaki üç kurala bağlı kalırsanız, makalenizin yayınlanma şansını arttırır ve daha fazla iş için kapı açabilirsiniz.

Konuyu tanımlayın – Hedeflediğiniz haber yayın kaynağını birkaç gün takip ederek, ilgilendikleri hikayeler ve konular hakkında bir fikir edinebilirsiniz. Aynı hikayeleri nasıl ele aldıklarını görmek için rakip yayınları da inceleyebilirsiniz. Farklı bölümlere bakın: genel haberler, ekonomi haberleri, spor haberleri, v.b. gibi ve en rahat haber üretebileceğiniz konuları seçin.

Hikayeyi daha da geliştirin – Her geçen gün bir konunun haber değeri taşıması için tazelenmesi gereklidir. Eğer bir gün bir sporcu sakatlandı ise, sonraki gün insanlar sahalardan ne kadar uzak kalacağını öğrenmek isterler.

Gazetecilik tarzı ile yazın – Şu anda okuduğunuz makale gazetecilik tarzı ile yazılmamıştır. Bu daha ziyade bir “Nasıl” makalesidir. Gazetecilik haber tarzı kim, ne, neden, nerede, ne zaman ve nasıl sistemi ile haberi en kısa sürede ortaya seren yazım tarzıdır.

Bu üç unsuru yerine getirdiğinizde, makalenizi satmak için editörü aramaya hazırsınızdır. Eğer konuya ilişkin, taze ve hem haber yakın noktasından hem de rakiplerinden farklı bir bakış açısı getiren iyi bir hikayeniz varsa muhtemelen haberinizin ertesi gün yayınlandığını görürsünüz.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.