Hızlı Okuma

Daha verimli bir hızlı okuma yeteneğine sahip olabilmek için öncelikle eskiden günümüze kadar süre gelen “tane tane ve yavaş yavaş oku o zaman daha iyi anlarsın” gibi tavsiyelerini bir kenara bırakmamız gerekiyor. Bu tavsiyenin kendisi içerisinde çeliştiğini görmek pekte zor değil. Yavaş okuma, anlamayı artırmanın aksine anlamayı daha da zorlaştırıyor.

Bunu şöyle bir örnekle açıklayacak olursak, bir kitabı 2 ayda bitirelim ve yine aynı kitabı 1 haftada bitirelim. Daha sonra birisine bu kitap hakkında bilgi verirken 1 haftada bitirdiğimizde anlatacak çok fazla şey buluruz sebebi ise konunun bütünlüğünden kopmadan o kitabı bitirmemizdir. Beynimizde tıpkı böyle çalışmaktadır. Yapılan araştırmalarda normal hızda okuyan bir kişinin dakikada 200 kelime okuduğunu düşünürsek okuduklarının ancak %60 ını aklında tutabildiğini görüyoruz.

Hızlı okuyan bir kişinin ise dakikada 800 kelime okuduğunu düşünürsek okuduklarının %80 den fazlasını hatırladığını görüyoruz. Hızlı okuyarak hem konu bütünlüğünü daha iyi anlamış hem de enerji ve zaman kaybetmemiş oluyoruz.

Hızlı okumak için bazı teknikler:

Bütünlüğü okumak
Okumamızı yavaşlatan önemli unsurlardan biride kelimeleri anlamaya çalışmamızdır. Kelimeleri anlamaya çalışmak, anlayamadığımız cümleleri tekrar okumak okumayı ve anlamayı yavaşlatır. Satırdaki her kelimeye ayrı ayrı odaklanmak yerine her satırda iki nokta belirleyip o noktalar etrafındaki kelimeleri kavramak okuma hızımızı artırmamıza yardımcı olacaktır. Buna kelimeleri değil fikirleri görmekte denilebilir.

Sayfanın konumu
Okuduğumuz metinle aramızda uygun bir mesafe olmalıdır. Bu mesafe gereğinden yakın ya da uzak olursa okuma bütünlüğü bozularak hızınız yavaşlar. Bu mesafe kişiden kişiye değişebildiği gibi yaklaşık olarak birbirine yakın değerlerdedir. Kendi kendinize bu oranı, metni değişik konumlarda tutup okuyarak uygun mesafeyi ayarlayabilirsiniz.

Okurken sadece gözleri kullanmak
Kimi insanlar okurken sesli olarak tekrar etmenin kavramayı kolaylaştırdığını savunsa da aslında bu bir yanılgıdır. Okurken tekrar etmek beynimizi gereksiz yere yormaktan başka bir şey yapmaz. Unutulmamalıdır ki düşünmek konuşmaktan daha hızlıdır ve sesli tekrar yapmak düşünce hızımızı konuşma hızımıza düşürür.

Ne okuduğunu bilmek

Okuyacağımız bir konu hakkında önceden bilgi sahibi olmamız istediğimiz bilgiye daha kolay ulaşmamızı sağlar . Mesela paragraf sorularında önce soruyu okuyarak bizden ne istediğini öğreniriz daha sonra paragrafa geçeriz. Mesela bir roman okurken kişi ve mekân analizi yapmak romanı daha iyi anlamamızı sağlayacaktır.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.