İftarda Nelere Dikkat Edilmeli?

Her yıl Ramazan ayına girerken ve Ramazan süresince, iftarda dikkat edilmesi gereken konular yeniden güncellenir. Sağlığa inanılmaz katkıları olan oruç tutmak, doğru beslenme ve doğru iftar açma yöntemleriyle saha sağlıklı formda sürdürülebilir.

Uzmanlar iftarda dikkat edilmesi gerekenleri ve önerilenleri, bu yıl da tekrarlıyor. Sağlık sorunlarının oluşmaması ve Ramazan ayının rahat geçirilmesi için dikkat edilmesi gerekenler için işte detaylar.

İftarda Nasıl Beslenilmelidir?

Özellikle Ramazan boyunca su takviyesinin doğru şekilde yapılması gerektiği belirtiliyor. Diyetisyenler, beslenme uzmanları ve doktorların önerileriyle hazırladığımız makalede, su tüketiminin bilinçli ve etkili şekilde yapılması en öneli konular arasında yer alıyor.

İftarda alınan sıvıların yüksek şeker içermemesi gerekiyor. Yüksek kafein ve asit içermemeleri, iftardan sonra rahat etmenizi sağlayan detaylardır. İftar yapıldıktan sonra tüketilen sıvının öncelikle su olması, elektrolit dengesinin ideal şekilde yapılması için gereklidir.

Sonrasında ise çay ve türevleri tüketilebilir. Komposto, maden suyu ve bitki çayları gibi içecekler, iftardan yaklaşık 2 saat sonra alınmaya başlamalıdır.

İftarda Su Tüketimi

Gün boyu susuz kalan bedenin su ihtiyacını, iftar sonrasında dengelemek için suyun daha cazip hale getirilmesi öneriliyor. Sürekli su içmek için sürahinin yakın mesafede tutulması, su içerisine taze nane veya çubuk tarçın eklenmesi gibi öneriler bulunuyor.

Doğal limonatalar Ramazan boyunca tercih edilen su ve şeker ihtiyacını karşılayan içecekler arasında yer alıyor. Özellikle Türk mutfağında önemli yer olan Ramazan şerbetleri, mide ve bağırsak sistemine olan katkılarının yanı sıra vücudün su ve şeker ihtiyacının karşılanması ve boğaz yollarının uzun süreli nemli tutulması için oldukça caziptir.

İftarda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Oruç açma ritüeli, genellikle su ile yapılır. Yemek borucu ve midenin açılması için içilen su, soğuk olmamalı ve oda sıcaklığında alınmalıdır. İftarda dikkat edilmesi gerekenler şu şekilde sıralanabilir;

  • İftariyeliklerde peynir ve zeytin, kan şekerinin düzenlenmesi için gereklidir.
  • Çorba sonrasında ana yemek için 10 dakika ara verilmesi, gün boyu çalışmayan mide ve sindirim sisteminin düzene girmesinde önemlidir
  • Sofralarda bulundurulacak zeytinyağlılar, posa ihtiyacının karşılanması için önemlidir
  • Protein ihtiyacının karşılanması ve takviye edilmesi için yoğurt ve ayran tüketilebilir

İftarda fazla yemek yememek ve belirli aralıklarla tatlı- meyve gibi takviyeleri almak, sistemin rahat çalışmasını sağlar. Sahura hazırlık, iftarda başladığı için tıka basa yemek yenildiğinde, sahur tam manasıyla yapılamaz. Maden suyu tüketimi yemeklerin hemen sonrasında yapılmamalıdır.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.