İngilizce Kelime Ezberleme

Çocuklukta başlayan ve hayatın sonuna kadar giden dil eğitimi, iyi yapılmadığında geç konuşma ve geç okuma yazmayı öğrenme durumları ortaya çıkabiliyor. Özellikle erken yaşlarda başlayan ve kafaya daha iyi oturtulması amaçlanan yabancı dil eğitimi, günümüzde 2. sınıfa kadar indirgenmiş olup en temel İngilizce altyapısı burada öğretilmektedir. Yapılan araştırmalara göre yabancı dil öğrenimi ne kadar erken başlar ise çocuklar o kadar kolay öğreniyor ve burada kendi kişisel gelişimlerini sergileyebiliyorlar. Bunun en büyük etkeni beyinin gelişim yapısı oluyor. Beyinde bulunan dil öğrenmeye ait bölümler bu yaşlarda tamamen bir boş harddisk gibi olduğu için öğrenmeleri kolay oluyor. Bu yaşta zihne yazılan veriler orta yaşlarda olan unutkanlığı da gerilettiği gibi beynin her zaman dinç ve dik durmasına olanak kılıyor. Peki öğretim hayatına atıldınız ve dil bölümüne dair bir şeyler ile uğraşıp başarı elde etmek istiyorsunuz. Bildiğiniz gibi her dilin bir grameri var ve buna göre sözcükler sıralanıp gidiyor. 

Kelime Dağarcığı ve Gramer

Türkçede yüklem genellikle sona koyulurken İngilizcede yüklemler genellikle başa getiriliyor. Bu tamamen dilin yapısına bağlı kalmakla beraber bir dilin gramer yapısını öğrenmeniz ile birlikte aslında kelime öğrenme zamanınız da başlıyor. Gramer yerine oturduktan sonra gelişen dil ve konuşma yetenekleri bu konuda yüksek başarı sağlarken aynı zamanda öğrenciler kullanacağı kelimeleri de dikkatli seçmeye özen gösteriyor. Burada başlayan dil içerisi kelime ezberleme yeteneği kişiden kişiye değişmekle beraber aynı zamanda bunu daha da kolaylaştırabilmek için bazı yollar ve metotlar mevcut. Bunlardan birisi yaşadığınız yerin etrafını yapışkanlı çıkartmalara yazılı İngilizce kelimeler ile doldurmak. Merak ettiğiniz bir kelimeyi hemen bu kağıtlara yazıp ev içerisindeki odanızın duvarlarına, giysi dolaplarına ya da bilgisayar ekranınızın köşelerine yapıştırarak bu işe başlayabilirsiniz. Gözünüz ister istemeden gün içerisinde bu kelimelere dikkat ederek beynin içerisine ezber ederek kaydolmasını sağlayacak. 

Uygulanabilecek Yöntemler ve Metotlar

En bilinen metotlardan birisi olan bu yöntem şu anda birçok öğrenci tarafından sıklıkla kullanılmakla beraber sizlere bu yöntemin en etkili yol olduğunu söyleyebiliriz. Bir diğer alıştırma ise gün içerisinde bazı kelimeleri ezberleyip deftere çoklu not tutmak. Ezberlemek istediğiniz kelimeleri seçtikten sonra bir deftere en az 3 kez hem Türkçe karşılığını hem de İngilizce karşılığını yazarak bu yöntemi kolaylıkla uygulayabilmeniz mümkün. Ufak çocuklarda daha etkili olan bu yöntem gördüğünüz bir kelimeyi sürekli tekrar gördüğünüzde beyninizin otomatik olarak Türkçe karşılığından kelimeyi saptamasıyla çalışıyor. Beynin bulunan bölümlerinde gerçekleşen bu olay kelime ezberlemeyi daha kolay hale getiren etkenlerden birisi. Ayrıca kelime ezberlemenin bir diğer yolu da İngilizce altyazılı film izlerken bilmediğiniz kelimelerin notunu tutmak. Böylece her bölüm bittiğinde bilmediğiniz kelimelerin anlamlarını araştırıp daha kolay ve eğlenceli halde kelime ezberleyebiliyorsunuz. Kelime ezberlemek çok sıkıcı bir iş olduğu gibi bu tarz aktiviteler sayesinde daha kolay bir hal alabiliyor.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.