İnsan Beyni Nedir? 

Vücutta meydana gelen her olayın, her durumun düzenlenmesine yarayan organa denir. Okunan bir yazının ne anlama geldiğini ne demek istediğini, sorulan soruya ne cevap verilmesi gerektiği hakkında; düşünmeye ve cevap bulmaya yarar.

Vücudun ağırlığının %2si ağırlığındadır. Bedenin içinde en gizemli ve en korunaklı konumda yer alıyor. Milyonlar kadar fazla olduğunu trilyonlu sinaps sayesinde; yapmış olduğunuz işi, nerede olduğunuzun bir önemi yoktur. Kendisi her zaman bir çalışma durumu içerisinde. Uyuduğunuz sıralarda bile insan beyni bir yerlerden bilgi alır ve almış olduğu bilgiyi sürekli işlemiş olur. Gerektiği yerlerde gerekli yanıtlar sağlar. İnsan beyninin bölümleri sayesinde bu durum gerçekleşmiş oluyor.

Beynin Genel Özellikleri Nelerdir? 

Merkezi sinir siteminde yer alan bir parçadır. Kafatası boşluğunun içinde zarlarla ve kemiklerle çevrili bir yapısı vardır. Beyin zarının arasında kalan beyin; omurilik sıvısı sayesinde beyni mekanik şekilde koruyabiliyor. Yeni doğmuş olan bebeklerde 250 ile 400 gram arasında iken, yetişkinlerde bu durum 1400 gramlık bir ağırlıktadır. Yaş ilerledikçe bunun %10’luk bir kayıp yaşanarak, ağırlığı düşebiliyor.

Bebeklik döneminden yetişkinliğe kadar uzanan bu süreçte hacim ve ağırlıkla sınırlı değildir. Nöronlar sayesinde yapılan sinapslardaki artış gerçekleşiyor. Beynin yapısında bulunan nöronlar sayesinde, nöron ağlar bulunur. Her bir nörona 40 bin sinaps düşüyor. Bu sinapsların beyin dokusunda milyarlarca nöron sayesinde örülmüş olan ağ kümelerine benzer şekilde bulunurlar.

Alınan girdiler işlenir ve çeşitli çıktılar üreterek nöral  ağlar, kalanlar ile iletişim haline geçerler. Bu iletişim gerçekleşmesi ise omurilik sayesinde oluyor. Omurilik, beyin ile bağlantılıdır. Sinirler omuriliğin içinden çıkar ve vücudun bütün bölgelerine ulaşıp; beyin ve vücut arasında oluşan veri alışverişine de aracılık etmiş olur.

Böylelikle boyun ve baş kısmına dağılmış olan kranial sinirler, vücudun diğer kalan kısmıyla önemli bir etkileşim haline gelmiş oluyor. Kulak, burun, göz ve dilden gelmiş olan veriler; buradaki sinirler sayesinde beyne iletilmiş olur. Kafatasının içinde yer alan beyin; dış ortam ve beden ile her zaman etkileşim halinde olur. İnsan beyninin bölümleri sayesinde, hepsinin ayrı ayrı görevi yer almış bulunmaktadır.

 

Beynin Bölümleri Nelerdir? 

İnsan beyninin bölümleri üç ana başlık altında ayrılmaktadır. Ön beyin, orta beyin ve arka beyin olarak sınıflandırılır. Ön beyin kendi arasında; hipotalamus ve talamus olarak iki alt dala ayrılır. Hipotalamus; insan vücudunda gerçekleşen iç dengenin sağlanmasına yarayan bölümdür. Talamus ise; bütün sistemdeki koku duyularını yönetmekle görevlidir. Orta beyin ise refleks merkezi olarak bilinir. Orta beyin sayesinde duyma ve görme işlevlerini görür, refleks kontrol merkezi görevini yapmaktadır. Ara beyin kendi arasında üç alt dala ayrılır.

Beyincik; kasın çalışmalarında ve vücudun dengede kalmasına yarar sağlar. Omurilik soğanı; solunum, sindirim, solunum ve dolaşım sisteminin çalışmasını, hayati refleksler taşır, karaciğerde meydana gelen kan şekerini düzenler. Omurilik soğanı büyük önem taşır, omurilik soğanı sayesinde canlılar yaşayabiliyorlar. Son olarak pons; beyincik yarım küresini birbiri ile bağlanmasında görevlidir.

 

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.