Kafaya Takmama Sanatı

İnsanların kişisel gelişim alanında en çok talep gösterdiği konuların başında daha mutlu bir yaşam adına kafaya takmamak ve sorunları çok daha farklı bir şekilde çözmek yer almaktadır. Bu nedenle de kafaya takmama sanatı olarak adlandırılan ve pek çok farklı alanda kendine yer bulan özel bir kavram ortaya çıkmış ve kitaplara dahi konu olmuştur.

Kafaya Takmama Sanatı Nedir?

Kafaya takmama sanatı, kişilerin daha mutlu ve sorunsuz bir yaşam sürmesi adına katkı sağlamaktadır. Hayatta her zaman engellilerin olacağını ve bu engellerin aşılarak kişilerin mutlu bir yaşam sürebileceği mesajını veren kitap, özellikle piyasaya sunulduktan çok kısa bir süre sonra tüm dünya genelinde popüler bir hale geldi. Bu nedenle kişisel gelişimden kendini tanımak isteyen kişilere kadar pek çok farklı alanda da yine kitap önemini korumayı başardı.

Kafaya Takmama Sanatı Kitabı

Markman tarafından kaleme alınan bu eşsiz eser, kişilerin teknik ve taktik öğrenmesinden ziyade örnekler ile çıkarımlar yapmasını sağlamaktadır. Bu bakımdan da diğer kişisel gelişim kitaplarından ayrılmaktadır. Kişiler bu kitap ile ne yapması gerektiğini öğrenmez. Yazar bu kitapta hayatta yaşadıkları önemli olayların hikayesini anlatır. Bununla birlikte benzer olaylarda nasıl tepki verilebileceğini ve olayların nasıl karşılanması gerektiğini daha samimi, yalın bir dil ile aktarma yoluna gitmektedir. Bu açıdan kişiler mevcut eser ile sadece bir ustanın hayatına dair önemli bilgileri öğrenmektedir.

Kafaya Takmama Sanatı Kitabından Alıntılar

Stoacı felsefe olarak adlandırılan yaklaşıma çok yakın olan bu eser, kişilerin daha kolay ve basit bir şekilde yaşamasını hedeflemektedir. Kitapta yer alan bir söz, kişilerin bu eserde ne bulacağına dair önemli bir veri sunar.

“Bu kitap size nasıl daha çok nasıl daha başarılı olacağınızı öğretmeyecek. Tersine ipin ucunu bırakmayı öğretecek.”

İyi bir yaşam sürmek için sezgilere aykırı bir yaklaşım mottosunu ileri süren Ustalık Gerektiren Kafaya Takmama Sanatı, kısa süre içerisinde en çok satanlar arasında yer aldı. Kafayı takmama sanatı adlı eserden önemli sözler ise şöyle;

“Ben ödülü istedim, mücadeleyi değil. Sonucu istedim, süreci değil. Sadece zafere aşıktım, mücadeleye değil.”

“Mutluluğa takmış olmak kaçınılmaz olarak “başka bir şeyi” aramakla sonuçlanacaktır, yeni bir ev, yeni ilişki, bir çocuk daha, bir terfi daha. Ne kadar ter dökmüş olsak da, başladığımız yerdeki gibi hissederek bitiririz: yetersiz.”

Amerikalı yazar, uzun yıllar boyunca yazdığı blog yazılarıyla keşfedilmiş ve milyonlarca kişi tarafından da takip edilmeye başlanmıştır. Yakaladığı bu popülerliği yazdığı eseri ortaya çıkaran yazar böylece sadece Amerika’da değil tüm dünyada tanınmayı başladı. Eseri ile yakaladığı bu başarıda aynı zamanda sosyal medya hesapları üzerinden de yine hayata ve kafaya takmama sanatına dair paylaşımlarda bulunan yazar, milyonlarca takipçisi ile en önemli etkileyici insanlar arasında da bulunmaktadır.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.