Kitap Okuma Alışkanlığı Kazanmanın Yolları Nelerdir?

Kitap okumayı hobi olarak değerlendirmek oldukça yanlış bir düşüncedir. İlk olarak bu düşünceyi değiştirmek gerekecektir. Kitap bireysel gelişim ve bu gelişime bağlı olarak bireyin bakış açısının değiştiren bir araçtır.  Çoğu başarılı girişimcinin de ilk bahsettiği sır kitap okumaktan geçer. Peki, başarının anahtarı olan kitap okuma alışkanlığı nasıl kazanılır? Kitap okuma alışkanlığı kazanmak için yazıda değinilecek noktalara dikkat etmek önemlidir.

Kitap Okumanın Avantajları Nelerdir?

  • Kitap okuma alışkanlığı kazanmak isteyen bir kişinin ilk olarak kitap okuduğunda kazanacağı faydaların bilincinde olması gerekir.
  • Kitap okumak geniş bir kelime haznesine sahip olmayı da beraberinde getirir.
  • Olaylara çok farklı boyutlardan bakmaya yardımcı olur ve bu sayede problem çözmek kolay bir hal alır.
  • Empati yeteneğinin gelişmesi ile farklı hayat yaşayanları anlamak kolaylaşır.
  • Bireyin kendini geliştirmek için maksimum bilgiye olan ihtiyacı azalır. Yani daha çok bilgi sahibi olur.
  • Bir çeşit rahatlama aracıdır ve stresi azaltır.

Kitap Okuma Alışkanlığını Benimsemek İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Kitap okuma alışkanlığı nasıl kazanılır sorusuna yanıt olarak önce bu alışkanlığın benimsenmesi gerektiği verilebilir. Kitap okumanın faydalarının farkında olmak kitap okumayı benimsemeye yardımcı olacaktır. Peki, alışkanlığı kazanmak için izlenilecek yollar nelerdir?

Kitap Okumaya İnce Ve Akışkan Kitaplar İle Başlamak 

Okumaya kalın kitapla başlamak her zaman kötü bir fikirdir. İnce ve kişiye hitap eden kitap seçimi kitap okuma isteğini arttıracaktır. Kalın kitaplar çoğu zaman kitap müptelası olanları bile zorlayabiliyor. Gözü çok yormayacak düzeyde kitap seçimi yapmak çok daha avantajlıdır.

İlgi Alanının Kitap Seçiminde Yeri 

Kişiler ilgi alanı olan kitap seçimi yaparak okumayı benimser. İlgi alanı dışında bir kitabı okuyan biri daha erken sıkılarak kitap okumayı kısa sürede bırakabilir. Bu nedenle sıkılmadan zevk alarak kitap okumak için doğru kitabın seçilmesi önemlidir. Bu noktada izlenilen filmler kitap seçiminde yardımcı olabilir. Konusunun ne ağırlıklı olduğunu bildiğiniz filmler kitap konusunda bilgi verebilir. Tarih ağırlıklı bir film sevmeniz tarihi bir kitabı sevebileceğiniz anlamına gelebilir. Tabii bu her zaman geçerli değildir.

Okuma Listesi Oluşturmak Ve Okuma Sayfası Belirlemek 

Kitap okuma alışkanlığı nasıl kazanılır yerine kazanmak için neler yapılması gerekir sorusunun sorulması gerekir. Yapılacak iyi bir kitap listesi ve günlük okunması gereken belirli bir sayfa kuralı genellikle alışkanlığın oturmasına işe yaramış bir yöntemdir. Bireyler kendilerine hitap eden kitapları belirleyerek kendilerine okumak için bir hedef koymuş olurlar. Hedeflenen kitapların okuması için okunacak sayfa sayısının da önceden belirlenmesi gerekir. Günlük okunacak sayfa sayısının bilinmesi de alışkanlığın kazanılmasında son derece önemlidir. Kişiler sıkıldıkları veya kendilerine uygun gelmeyen kitaplara devam etmek zorunda değildir. Bu tarz okumalar zaman kaybı olarak değerlendirilir. Bunun yerine kitap değiştirmek doğru bir karar olacaktır.

 

 

 

 

 

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.