Klasik Mutfak Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Her mutfak dekorasyonunda yapı özellikleri ve metrekare ölçüleri baz alınarak, uygulama yapılır. Dekorasyonun hangi boyutta yapılacağı da önemlidir. Zemin kaplamaları, duvar ve mutfak dolaplarının tamamını kapsayan dekorasyon uygulamalarında, sadece dolap ve kullanım alanı tasarımları da yapılabilir.

Klasik stilde mutfak dekorasyonu yapılırken, ahşabın niteliği ve rengi önemlidir. Modern ve modüler mobilya konseptlerinden farklı olarak işçiliğin özenle işlendiğini gösteren ve genellikle koyu renkler kullanılan ögeler seçilir.

Klasik Mutfak Tasarımında Dolap Seçimi

Ceviz ağacının kaliteli duruşu, klasik mutfaklarda sık rastlanan modeller arasındadır. Genellikle işlemeler, motifler ve oymacılık kullanılan dolap tasarımlarında dolap tutamaçları dahil şık ve gösterişlidir. Son yıllarda özellikle taşlı, incili boncuklu tutaçların kullanılması, yaldızlı ve bol parıltılı boyalar kullanılması çok moda.

Mutfak tezgahının aynı şekilde simli ve renkli kullanımlarıyla klasik stile ekstra albeni katılıyor. Maun renkler, abanoz renkler, gül ağaçları ve parlak cilalarıyla daha büyük boyutlu yapılan mutfak dolapları oldukça caziptir.

Klasik Mutfaklarda Mobilya Seçimi

Mutfak masası ve sandalye takımları, yine mutfağın kullanım alanına bağlı olarak seçilir. Klasik mutfaklarda kullanılan cam masalar, sapsarı pirinç ayakları ve kristal işlemeleriyle en çok tercih edilen modeller arasındadır. Cam masa kullanımı genellikle yuvarlak veya oval seçilerek yapılır. Hem güvenli kullanım sağlaması hem de klasik konsepte daha köşesiz simetriler sunmak için tercih edilir.

Geniş mutfaklarda daha şık görünüm elde etmek için büyük mobilyalar seçilmelidir. Ancak küçük alana sahip mutfaklarda döner mobilyalar veya köşe takımları tercih edilebilir. Büfe, servis masası, bar tezgahı veya ada gibi mobilya kullanımlarında göre ahşaba en iyi kombin sağlayan metal ve cam materyaller ile şık ürünler tercih edebilirsiniz. Ancak sandalye kaplamalarının deri veya leke tutmayan kumaşlardan seçilmesi önerilir.

Klasik Mutfak Dekorasyonunda Kullanılan Renkler

Duvarlarda boya veya duvar kağıdı kullanabilirsiniz. Yapı marketlerde bulunan ve kolay şekilde uygulanan duvar kağıtlarını, stickerları kullanarak mutfağınızı dilediğiniz gibi dizayn edebilirsiniz. Mutfak dolaplar ve beyaz eşyalar geniş alanda kullanıldığı için sadece görünen duvarlara kağıt uygulayabilirsiniz.

Fildişi, ekru, krem ve bej renkleri, klasik mutfak dekorasyonlarında ideal renklerdir. Halı seçimlerini deri, kilim veya makine halılarından seçmeniz önerilir. Özellikle leke tutmayan ve desensiz halılar, mutfaklarda rahatlık sağlar. Dolap ve mobilyaların renklerinden farklı olan koyu renkli halılar seçmelisiniz. Sütlü kahve, krem, bordo, beyaz tonlarında seçilen mutfak dolaplarında, nar çiçeği, bronz tonlar, siyah gibi renklerde halılar seçebilirsiniz.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.