Küba İle Kanser Aşısında Ortak Çalışma

Küba ile Sağlık Bakanlığı arasındaki çalışma neticesinde, çok sayıda aşı ve kanser aşısı görüşülecektir. Bu konu ile ilgili bir grup kurulma kararı alınmıştır. Ayrıca, ilaç üretimi konusunda da ortak bir bilim grubunun oluşturulması hedeflenmiştir. Küba, kanser aşısında tüm dünyaya önderlik eden bir çalışmaya imza atmıştır. Ülkemizde de kanser olan çok sayıda kişi çareyi, bu ülkede tedavi olmakta bulmuştur. Ülkemizde, pek çok aşı ücretsiz yapılmakta ve bu sayede zorunlu aşı kapsamına alınmaktadır. Sağlık Bakanlığının yaptığı çalışmalar neticesinde, ülkemizde üretilecek aşılarla ilgili farklı ülkelerle istişareler yapılmaktadır. Bu ülkelerden biri de Küba’dır.

Aşı Üretiminde Dışa Bağımlılığın Azalmasının Önemi

Aşı üretiminde, dışa bağımlılığı azaltmak, hızlı aşı tedariki hem de maliyet unsurları açısından önem taşır. Yurt dışına döviz çıkışını engellemek, ülke ekonomisine olumlu yönde katkı sağlayacaktır. Bu anlamda, ilk etapta yapılacak ortak çalışmalar, daha sonraki yıllarda aşı üretimi açısından, katkı sağlayacaktır. Türkiye, diğer ülkelere nazaran aşı üreten ülkeler arasında üst seviyelerde bulunmaktadır. Bu durum, yine de yeterli değildir. Çünkü ülke sınırları içerisinde üretilemeyen bazı aşılar da bulunmaktadır.  Yurt dışından getirilen aşılar, yüksek maliyetli olmakta, hayati önem taşıması sebebiyle de sorun yaratmaktadır. İstenilen anda tedarik etmek mümkün olamamaktadır. Tüm bu unsurları ortadan kaldırmak için, birçok ülke ile karşılıklı protokoller düzenlenmektedir.

Onkoloji Alanında Küba İle Yapılacak Çalışmaların Teşvik Edilmesi

Küba, bazı ilaçlar ve onkoloji alanında ki çalışmaları ile tüm dünyada adını duyurmuş ülkelerdendir. Özellikle, kanser aşıları ve hayati öneme haiz ilaçlar konusunda, ikili görüşmeler hız kazanmıştır. Sağlık Bakanlığı, halkın ihtiyaçları doğrultusunda, uzun mesailer harcayarak, çalışmalar yapmaktadır. Aşı ve ilaç üretimi ile ilgili, Bangladeş, Güney Kore gibi ülkelerle de görüşmeler yapmaktadır. Bulaşıcı olsun ya da olmasın yaşam kalitesini düşüren her türlü enfeksiyon, halk sağlığı önünde tehdit oluşturacaktır. Bu konuda her aşının ülkemizde üretilmesi, Bakanlığın planları dahilindedir.

Küba İle İlgili Yapılacak Çalışmanın İçeriği

Küba ile ilgili yapılacak çalışmada, sadece aşı üretimi yer almayacaktır. Aşı üretiminin yanı sıra, karşılıklı seminerler, panel ve eğitimler de olacaktır. İlaç üretiminde de önemli bir yere sahip olan Küba’nın bu konuda da birikimlerinden yararlanılacaktır. Tıbbi cihaz üretimi aşamalarında da karşılıklı fikir iletişimi için ikili görüşmeler öngörülmektedir. Ayrıca, sağlık alanında pek çok yatırım için de karşılıklı teşvik konuları ele alınmaktadır. Hastalıkları tedavi etmek kadar, hastalığa yakalanmamak ta önem taşır. Bu konu, koruyucu tedavinin kapsamında yer alır. Bu alanda da iki ülke arasındaki temaslar hız kazanacaktır.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.