Kültür Turizmi Nedir?

Kültür turizmi, gezgin insanların ya da benzer olarak ülkeleri gezerek bir şeyler öğrenmek isteyen, gidilen ülkenin sanat eserlerini görmek isteyen, bu ülkede ki geçmişten günümüze kadar gelen her ne varsa, bunların her birini görmek isteyen bireylere hizmet eden bir turizm modelidir. Kültürel etkinliklerden doğal ve tarihsel güzelliklere kadar, her birini en iyi şekilde gezginlere göstermek üzerine çalışma yapan bir anlayış modelidir.

Bir ülke içinde geçmişten günümüze kadar gelmeyi başarmış olan her bir arkeolojik kazıdan tutun da tüm geleneklere kadar, tamamı gezgin bireylere sunulmak istenir. Bu sayede farklı kültür ya da ülkeler içerisinde olup biten, var olan geleneklerin neler olduğu da bu sayede öğrenilmiş olunur. Bunları yaratan, yapan ve ilgilenen ise kültür turizmi alanındadır.

Türkiye’de Kültür Turizmi

Kültür turizminin ülkemizde de gelişimiyle beraber, bir nevi turizmin de gelişimi bu sayede sağlanmıştır. Son derece yapıcı bir şekilde ortada ki müzeler, genel birçok seçenek ile beraber kültürel bir gelişim gösteriyor.

Türkiye’de kültür turizmi

Turistlerin geldiklerinde gezebilecekleri birçok tarihi yerle beraber buna benzer tüm yerlerin gelişiminde kültür turizmin etkisi vardır. Hal böyle olunca, devletin de kültür turizme katkısı oldukça fazladır.

Gezilebilecek olan tüm yerler, tarihi yerler, eskiden günümüze kadar gelmiş olan ve saklanmış olan tüm yerlerin kültür turizm içerisinde yeri vardır. Buna bağlı olarak da iyi bir yerde olması için her geçen gün ilerleme kaydedilir.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.