Kültürel Miras

Kültür mirası; önceki nesiller tarafından oluşturulan ve evrensel değer olarak kabul gören eserlerdir. Dünya Kültürel ve Doğal Mirasın Korunması Sözleşmesi ile belirlenen kültür mirası, somut ve soyut miraslar olarak değerlendirilir. Ayrıca doğal miraslar, kültürel varlıklar kapsamında değerlendirilen Dünya miraslarıdır.

Kültürel Miras Nedir?

Evrensel kapsamda değerlendirilen, önceki kuşaklardan aktarılan somut ve soyut kültür varlıklarına, kültür mirası denilir. Kültürel miras 3 farklı grupta değerlendirilir;

  • Soyut kültürel varlıklar
  • Somut kültürel varlıklar
  • Doğal miraslar

Somut kültür varlıkları; kazı ve araştırmalarla elde edilen kültürel varlıklardır. Somut kültürel miras ise taşınabilir miras ve taşınmaz mira olarak sınıflandırılır. Geçmişten bugüne aktarılan resimler, heykeller, tarihi eserler veya kitaplar, somut kültür mirasları olarak değerlendirilir.

Soyut kültürel miraslar ise, somut olmayan ve evrensel değer olarak kabul edilen kültürlerdir. Lehçe ve lisan, folklor, örf ve adetler gibi toplumlara ait gelenekler ve değerler, uluslararası alanda soyut miraslar olarak değerlendirilir.

Doğal miraslar ise antik şehirler, doğal alanlar, biyolojik türler gibi daha kapsamlı ve kültürel açıdan önemli olan varlıklardır.

Türkiye’de Somut Kültürel Miras

T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından sürdürülen kültürel miras etkinlikleri, koruma ve geliştirme çalışmaları, Türkiye’deki tüm somut kültür mirasları hakkında detaylı bilgi veriyor. Kazı çalışmaları ve araştırmalarla elde edilen miraslar, müzecilik faaliyetleri ile Dünya Miras Listesi gibi tüm veriler online sistem üzerinden sunuluyor.

Örneğin İstanbul, 1985 yılında Dünya Mirası olarak kabul edilmiştir. Tarihi alanlarıyla başlı başına bir değer olan İstanbul’un yanı sıra Efes Antik Kenti, Diyarbakır Kalesi, Göbeklitepe, Göreme Milli Parkı ve Kapadokya, Dünya Mirası olarak kabul edilen değerler arasındadır.

Türkiye’de Soyut Kültürel Miras

Karagöz ve Hacivat, Hıdırellez ve Nevruz, Türkiye’nin somut olmayan kültürel mirasları arasındadır. İnce yufka ekmekten ıslık diline, Mevlevi Sema Töreni’nden aşıklık geleneğine dek toplumsal kültür değerleri, evrensel olarak kabul ve değer gören miraslardır.

UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miraslar Listesi’ne 17 farklı değer ile dahil olan Türkiye’de, Türk Kahvesi Geleneği ve Kültürü, Ebru ve Çini Geleneği gibi sanatsal gelenekler yer alıyor.

Dünya Mirası Geçici Listesi

Kültür, sanat, tarih ve arkeolojik çalışmalarıyla sayısız zenginliğe sahip olan Türkiye, pek çok unsur ile UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alıyor. Toplamda 77 varlıkla listede bulunan;

  • 3 karma miras (kültürel/ doğal)
  • 2 doğal
  • 72 kültürel

Dünya Mirası ile evrensel değerlerini sunuyor.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.