Motivasyon Arttırmanın Yolları

Yaşam, zorluklarla doludur. Atılan her adım, kat edilen her mesafe ve ulaşılan sonuç, belirli bir efor ve emeğin karşılığıdır. Hayatın barındırdığı seçeneklere ulaşmak adına belirlenen hedefler ve hesaplanan zorluklar, ancak itici bir gücün verdiği bir enerji ile aşılabilir. İşte motivasyon, hedeflere ulaşmak için gereken isteği, azmi ve dayanma gücünü ifade etmektedir.

 

Motivasyon Nedir?

İnsan istekleri, yaşamın sonuna kadar devam eden bir döngüdür. Arzulanan her bir hedef, ulaşıldığı anda yerini bir başka hedefe bırakmakta ve bunun için bambaşka bir çaba süreci başlamaktadır. Ancak her istek ve hedef farklı olduğu gibi, bu hedeflerin gerektirdiği bedel de farklıdır. Motivasyon, tek başına bir süreçtir. Ve bu süreç, insanları hedeflerine ulaşmaya teşvik eder. Motivasyon süreci; ihtiyaçların, isteklerin, dürtü ve güdülerin içerisinde yer aldığı bir bütündür.

 

Neden Motivasyona İhtiyaç Duyulur?

Arzu ve istekler gibi, ihtiyaçlar ve dürtüler de yaşamın önemli parçalarıdır. Bunlar, hayatın devamlılığını sağlamaya yönelik olduğu gibi, yaşam kalitesini veya yaşam tarzını belirleyecek kadar güçlü ve önemlidir. Ortaya konulan hedefe ulaşmak adına, gereken enerjinin içsel bir kaynağa dayandırılması son derece önemlidir. Bunun için ise sıklıkla kullanılan “motivasyon kaynağı” kavramı ortaya çıkmıştır. Yani hedefin bedeli olan çabanın dayandığı güçtür. Bu güce erişmek adına bazı aşamalara dikkat etmek ve dikkatli bir yol izlemek gerekir.

 

Motivasyon Nasıl Arttırılır?

Öncelikle motivasyon dışarıdan herhangi bir talep, baskı veya beklenti ile değil, tamamen kişinin kendi iç dünyasından gelmelidir. Bu durum, kişinin hedefin zorluklarına olan farkındalığını uyaracak ve zorluklara ruhsal olarak hazırlayacaktır. Eğer dışarıdan gelen bir etkiye göre motivasyon belirlenmeye çalışılırsa, tam tersi bir etkiye sebep olarak kısa sürede vazgeçilmesine neden olacaktır.

Hedef, çok iyi tanımlanmalıdır. Uğruna mücadele edilecek ve zaman harcanacak hedefin buna değip değmeyeceği en başından iyi bilinmelidir. Aksi takdirde, harcanan tüm çabanın ve zamanın boşa gitmesi kaçınılmaz olacaktır. Ayrıca ihtiyacın iyi tanımlanması da, hedefe yürünen yolun zahmetlerine katlanmanın temel gereklerindendir. İmkânsız hedefler yerine, karşılığı kanıtlanmış hedefler peşinde koşmak, motivasyonunuzun hedefe varmadan tükenmesini engelleyecektir.

Düzenli geribildirimlerle desteklenen motivasyon süreçleri, hedeften sapmayı engelleyecektir. Hedefe yürünen yolda, düzenli molalarla durum analizi yapmak, izlenilen rotanın değişmesini veya şaşmasını engelleyecektir. Planlama yapılması ve işlerin küçük parçalara bölünmesi, hedefe doğru emin adımlarla yürümeyi sağladığı gibi, kat edilen mesafeyi de görmek açısından oldukça yararlı olacaktır.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.