Motivasyon Filmleri

Kişisel gelişim her insanın kendini geliştirebilmesi için var olan bir olgu. Bu olgu eğitim ve öğrenme hayatı boyunca şekillenen bir karakteristik özellik. İnsanın her öğrendiği yeni bilgi içerisinde ve kendini geliştirmek için attığı her adımda bu konuda daha iyi bir şeyler yapabilme yeteneği gelişmektedir. Zira bulunduğu ortama faydalı olma, çalışkanlık ve yaratıcılık kişinin kendi kişisel gelişimine katkı sağlayabileceği birkaç özellik. Bunları yaparken insanın motive olması ve yaşama sevincini de yitirmemesi gerekiyor. Aksi taktirde Maslow’un kuramı olan ihtiyaçlar hiyerarşisine göre bir insan bir şeyi istediği için değil gerçekten motive olmak için yaptığı yazıyor. Bu da demek oluyor ki bir insan fizyolojik ihtiyaçlarını gideremez ise yapacağı hiçbir eylemden eğlenemeyeceği gibi aynı zamanda kendinin motivasyonunu da düşürmüş oluyor. Bu tarz durumlarda ise insan kendini başka şeylere vermek istiyor. Bunlardan birisi de filmler. İnsanları motive edecek ve hayat dersi alabileceği filmleri bu yazımızda derledik.

 

  • Umudunu Kaybetme

 

“Birinin sana bir şey yapamazsın demesine izin verme. Hatta benim bile. Eğer bir hayalin varsa ve çok istiyorsan onu koruman gerek. İnsanlar arkadan sadece konuşup senin bir şey yapamayacağını söyler. Eğer gerçekleştirmek istediğin bir hayalin varsa onu zorla al.” Pursuit of Happyness/Umudunu Kaybetme”

Bu filmin konusu, işinde sorunlar yaşayan ve maddi sıkıntı içerisinde olan iyi bir babayı konuya alır. Aynı zamanda iyi bir eş olan Chris Gardner, iş adamıdır. Zamanla eşi bu sıkıntılara katlamayacağını söyleyerek Chris’i terk eder. Christopher adındaki oğlu da babasının yanında kalır. Bunlar yetmezmiş gibi bir de ev sahibi baba ve oğlu ev dışarı eder. Sokaklarda kalarak, tuvaletlerde ve düşkünler evinde konaklayarak hayatlarına devam etmeye çalışırlar. Oğlunun sevgisi ve onu sevişi bu babanın yaşama arzusunu elinde tutması için tek olanaktır. Bu sayede mücadele edebilen baba zamanı geldiğinde sevgiyle her türlü sıkıntıyı aşarak kendine ait olan güzel kapıları açacaktır.

 

  • Forrest Gump

 

Tam bir başyapıt olan bu filmde düşük I.Q’ya sahip Forrest Gump, Jenny adındaki bir kız ile tanışarak ona aşık olur. Forrest Gump, aralarında Elvis Presleyi Kennedy ve Nixon’ın da bulunduğu tarihsel kişiler ile istemeden tanışır ve bin dokuz yüz ellilerden bin dokuz yüz yetmişlerin bitimine kadar olan süreç içerisinde olaylar gelişir. Bu süreç içerisinde Forrest Gump, tamamen tesadüf olarak Vietnam savaşına tanıklık eder ve Amerikan tarihinin en önemli anlarına şahitlik eder. Hatta savaşta bile rol alan Forrest Gump bilmeden de olsa yaptıklarının ne kadar önemli sonuçları doğuracağından haberi dahi yoktur.

 

  • Aptal

 

Hint yapımı olan bu filmde konu Rancho Chhanched, Farhan Qureshi ve Raju Rastogi’nin Hindistanın önemli bir mühendislik okulundaki maceralarını anlatıyor. Bu filmden güzel hayat dersleri çıkaracağınızı da temenni ederiz.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.