Mutfak Karışıklığı İçin Çözüm Yolları

Mutfak karışıklığı için bazı yaratıcı çözüm yolları ile bu sorunun üstesinden rahatlıkla gelinebilir. Bunun için uzman bir iç mimardan yardım alınabildiği gibi, bazı siteler de incelenebilir. Mutfak dekorasyonu için, bazı görsel kaynaklardan, dekorasyon sitelerinden yardım alınarak da çözüm bulunulacaktır. Mutfak dekorasyonunda, ufak çözümler, hayatı kolaylaştıracak ve görsel zenginlik sunacaktır.

Mutfak dekorasyonunda temel unsur, az kullanılan eşyaların en uzakta, sık kullanılanların da en yakında olmasıdır. Omuz hizasının üzerinde olmayan, raf sistemi, en çok kullanılan mutfak gereçleri için idealdir. Mutfağın kısa aralıklarla temizlenmesi de kir ve lekelerin kalıcı olmasını önleyecektir.

Mutfakta Eşyaların Yerleşimi İçin Ufak İpuçları

Mutfakta dağınıklığı oluşturan temel faktörler, kullanılmayan gereksiz eşyaların toplanmamasıdır. Genelde, portmanto önleri ve mutfak masaları gereksiz eşyaların, fiş ve faturaların atıldığı yerlerdir. Bunun önüne geçmenin en güzel yolu, yapılacak düzenlemeyi ertelememektir. Gereksiz kâğıt, önemsiz parçalar, zaman kaybedilmeden atılmalıdır. Belli aralıklarla uzun süreli yapılacak temizlikler, özellikle çalışan hanımlar için son derece zor olacaktır. Gereksiz zaman kaybının önüne geçmek için, ertelemeden, gereksiz eşyaları atmak gerekir. Her gün yapılacak ufak bir mutfak temizliği, belli periyotlarda yapılacak uzun temizliklerin süresini kısaltacaktır. Mutfak yerleşiminde rafların önemi çok büyüktür. Raf sisteminde en sık kullanılan eşyaların en alçak rafa konulması rahatlık ve kolaylık sağlayacaktır. Ayrıca, kiler sistemi de mutfaklar için önem taşıyan eşyalardandır. Kiler yerleşiminde de alçak raflara, kullanımı çok olan gıda maddeleri ve mutfak ekipmanları konulmalıdır.

Mutfaklar İçin Raf ve Kiler Sisteminin Önemi

Mutfaklar için, raf ve kiler sistemi de önerilen çözümlerdendir. Raf sisteminde, kepçe, kevgir, bazı büyük kaşıklar, dekoratif olarak ta şık duracaktır. Bunların duvarlardaki raflarda çengeller ile tutturulması hem alan kazanımı hem de şıklık sunacaktır. Kiler sistemi de kendinden kapanan, dolap kapakları ve uygun renkte mobilyaları ile tercih edilmektedir. Mutfaklarda yer alan kilerlerin bu şekilde kapanma sistemi, mutfakta iş yapan kişiler için kolaylık sunacaktır. Uzun süre bekleyecek, bakliyat, kuru gıdalar, hububat gibi gıda maddelerinin kavanozlarda saklanması önerilir. Kiler içlerinde saklanmaları son derece rahat olacaktır. Poşetler içinde duran gıda maddeleri, dolap içerisinde saklansalar bile düzensiz bir görünüme sebep olurlar.

Mutfaklardaki Dolapların Yüksekliği

Mutfak dolaplarının mümkünse, tavana kadar yapılması önerilir. Çok daha az kullanılan misafir tabakları, en üst raflarda saklanabilir. Büyük tencereler de aynı şekilde, bu alanlarda saklanması için uygun olan eşyalardandır. Mutfak evyelerinin alt kısımlarının da kapalı ve dolap şeklinde olması önerilir. Buralarda, saklanacak olan, ışıktan uzak tutulması gereken, içecek ve yağlardır.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.