Öfke Kontrolü Nedir?

İnsanlar ruh sağlıkları için her duyguyu tatmalı ve yaşamalıdır. Her duygunun bize getirisi farklı olur ve bu duygular genelde spontane gelişir. Özellikle öfke gibi kötü diye nitelendirilen duyguların da mutlaka yaşanması gerekmektedir. Lakin kendimize ve çevremizdekilere zarar vermesi olası bu duyguları kontrol altında aşırıya kaçmadan yaşamalıyız. Öfke kontrolü denilen mekanizma, öfke olarak isimlendirilen duygunun zararsız bir şekilde yaşanması demektir.

Öfke Nedenleri

Öfke nedenleri genellikle farkında bile varmadığımız günlük telaşın içerisinde gizleniyor. Özellikle iş ortamları, okul hayatı gibi insanların sürekli gerçekleştirmek zorunda olduğu eylemlerden, sürekli dahil olmak zorunda bulunduğu ortamdan kaynaklı olarak şekilleniyor. Zorunlu olarak yapmak zorunda bırakıldığımız olaylar genelde hoşumuza gitmiyor ve bu durumun sürekli oluşu gergin bir ruh hali yaratıyor. Bu da öfke sorunlarının temelini oluşturuyor.

Sosyalleşmenin faydalarının yanı sıra insana zararlı da olabiliyor. Beklenmedik hayal kırıklıkları, kalp kırgınlığı, planların aksaklığa uğramaları gibi durumlar insanların duygu durumunu dengesizleştiriyor. Bireyler arasında yaşanan anlaşmazlıklar insanların öfke problemi yaşamasına neden olabiliyor. Özellikle anlaşmazlık yaşanan kişi ile bir şeyleri paylaşmak zorunda kalıyorsak bu durum gittikçe kötüleşiyor. 

Yaşanılan kazalarda öfke kontrolünün önüne geçen durumlardan oluyor. Beyin travmatik olayları size en ufak detaylarla bile hatırlatabiliyor. Bir trafik kazasını anımsamanız, bunca arabanın ve yolun olduğu yaşam şartları içerisinde hayli olası duruma geliyor. Size acı veren olayın sürekli hatırlanması de duygu durumunuzda dengesizliğe neden olurken öfkenin kontrolünü zorlaştırıyor. 

Epilepsiyi örnek alarak bazı beyin hastalıklarının öfke problemine yol açtığı söylenebilir. Beyin içerisinde oluşan rahatsızlıklar bireylerin duygularını kontrol etmelerini zorlaştırabilmektedir. 

Kişilerin fiziksel kusurları onların toplum ile anlaşmazlığa düşmesine neden olabilmektedir. Aşırı kilo, kısa boy olarak örneklendirilebilecek bu husus, özellikle çocukluk yıllarında toplumdan uzak kalmaya neden olabiliyor. Sosyalleşmek birey için bir ihtiyaçtır ve bu ihtiyacının karşılanmaması onu öfkeye itebilir. 

Aile veya başka bireyler tarafından şiddet gören çocukların, yetişkin bir birey halini aldıklarında öfkeyi problem çözme aracı olarak kullanması olası bir durumdur. Öfke ile yetişen her bireyin gerekli tedaviler sağlanmaması durumda öfkeyi hayatın her alanında kullanıma alması gayet doğal bir davranıştır. 

Önem verilen bireyler tarafından önemsenmemek de öfke problemlerine neden olabilmektedir. 

Sosyal medyanın getirisi olan şiddet içerikli ürünlerin, bilinçli bilinçsiz herkesi etkilemesi olasıdır. Özellikle televizyonlarda görülen şiddet içeriğine sahip seyirlerin bireylerin öfke durumunu arttırması doğal olacaktır.

Öfke Kontrolü

Öfke kontrolü derecesine göre farklı şekillerde tedavi edilebilir. Aşırıya kaçmayan ama sizin rahatsızlık duyduğunuz bir öfkelenme silsilesi söz konusuysa evde rahatlama teknikleri ile bu duruma çözüm bulabilirsiniz. Bu durumun önüne geçmek için evde uygulanabilecek çeşitli yöntemler mevcuttur.

Öfke problemi hat safhalara ulaşıyor, bireye ve çevresine ciddi zararlar veriyorsa bu durumun tedavi yolu ile çözüme kavuşturulması gerekir.

Önceki İçerikMotive Edici Sözler
Sonraki İçerikSübliminal Mesaj Nedir?
PAYLAŞ
CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.