Paradigma Nedir?

Paradigma, bilim adamlarının dünyaya bakış açısını değiştiren ve aynı zamanda ona şekil veren tüm etkenlere verilen addır. Özellikle dönem içerisindeki etkenler, bu etkileşimin en büyük kaynağıdır ve bilim adamları yaşadığı toplumun tüm bu değişimlerine göre kendini şekillendirerek çalışmalarını ortaya koymaktadır.

Paradigma Nedir, Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

Paradigma nedir ya da paradigmanın ortaya çıkmasındaki etkenler nedir gibi pek çok farklı soru günümüze kadar sorgulanmış ve özellikle felsefi alanda irdelenmiştir. Paradigma için diğer bir görüş ise sadece kişilerin çevre ve dünya görüşü olarak tanımlanmıştır. Görüşü hangi taraf olursa olsun genel olarak paradigmadaki temel odak noktası kişilerin çevresinden etkilensin ya da etkilenmesin yaptığı çalışmalarda bir görüşünün olduğu ve bu görüş doğrultusunda da davranışlarına şekil verdiğidir.

Bir Görüş, Nasıl Paradigma Olur?

Mevcut bir paradigmanın kabul edilebilmesi adına ise özellikle dönem içerisinde o dönemin önde gelen isimleri tarafından paradigmanın kabul edilmesi gerekmektedir. Mevcut bir araştırmada bu paradigmanın doğması ve bu konuda etkin bir sonuç sağlaması, ilerleyen yıllara da bu durumun taşınmasını ve kullanılmasını sağlayacaktır.

Başarısızlıkta Ne Olur?

Bir paradigmanın başarısız olması halinde mevcut paradigmadaki veriler ve yöntemler değiştirilebilir. Tüm bu değişiklikler içerisinde ortaya yeni, farklı bir paradigma çıkartılır. Bu nedenle de sürekli bir değişimin olduğu net bir şekilde söylenebilir.

Bilimsel anlayış temeline dayanan paradigmalarda değişim kaçınılmazdır ve bu nedenle de tüm bu değişim süresi içerisinde sürekli yeni paradigmalar doğar, bazı paradigmalar değişir ve bazıları ise tamamen etkisini kaybeder. Pek çok farklı önemli bilim insanının hazırlamış olduğu eserleri de bu değişikliklere ve paradigmadaki önemli kuramlara yer vererek kişilerin bilgilenmesini sağlamıştır.

Paradigmaların Dönüşümü

Paradigmaların dönüşümü ise başlı başına farklı bir alan olarak dikkat çeker. Yine geniş bir çerçevede ele alınır. Tarih boyunca pek çok farklı paradigmanın etkin olduğu bilinir. Bu paradigmalarda ise dönüşümler ve bu dönüşüm sırasındaki yaşananlar önemlidir.

En Popüler Paradigmalar Nedir?

Günümüze kadar çok fazla paradigma geldiği gibi bunlar arasından en popülerlerden bir tanesi Pozitivist Paradigma olmaktadır. Pozitivist paradigma, insan ile doğayı bir arada ele alır ve doğada olan her şeyin insanlar için de geçerli olacağını öne sürer. Bu paradigmanın dışında en popüler diğer paradigmalar ise; post pozitivist paradigma, yorumlayıcı paradigma ve eleştirel paradigma olmaktadır. Çok farklı alanlarda ve dönemlerde kendini kabul ettirmiş paradigmalar bulunabilir.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.