Rölyef Nasıl Yapılır?

Çökertme veya kabartma, yükseltme gibi de isimlendirilmekte olan rölyef bir sanat çeşidi olmaktadır. Üç boyutlu bir görünüm veren bu teknik ile tarihi eserlerin yanı sıra çeşitli figürlerin de boyutlarının belirlenmesi mümkündür. Oldukça şık ve benzersiz bir görünüm sunan rölyef nasıl yapılır sorusunun cevabını farklı yollarla vermek mümkündür.

Rölyef ile oluşturulan eşsiz eserler ortaya koymak mümkün olmaktadır. Bu eserler yapıların farklı noktalarına uygulanabilmektedir. Yapılarda şık bir görünüm ortaya koyan bu tarzın ortaya konulmasında kullanılan malzemeler de farklılık göstermektedir. Rölyef tekniği yapılarda kullanıldığı gibi dekorasyon amaçlı birçok üründe de kullanılmaktadır. Mobilyalarda, evlerin tavan kısımlarında çok sık rastladığımız bu tekniğin kullanıldığı alanlar her geçen gün artmaktadır.

 

Rölyef Tekniği İle Üç Boyutlu Sanat Eserleri

Rölyef nasıl yapılır sorusunun cevabı için aslında üç farklı yöntemden bahsetmek mümkün olabilir. Söz konusu bu yöntemler, kabartmalarına göre ayrılmaktadır. Alçak Kabartma adı verilen yöntemde daha çok metalik ürünlerin kabartmaları amacı yer almaktadır. Bu metalik ürünler için para, altın, madalyon gibi örnekler verilebilir. Yüksek kabartma yönteminde ise daha çok insan figürlerinin kabartıldığı görülmekle beraber, konutlar ve iç mekanlar gösterimi sağlanmaktadır. Son bir yöntem olan Rond-bos kabartmada ise heykele yakın sanat eserleri görülmektedir. Rölyef tekniği içerisinde ayrı bir öneme sahip teknik ise kağıt kesme olmaktadır. Bambaşka bir biçime giren bu teknik ile farklı sanat çeşitleri de kimi zaman aralarında etkileşim yaratabilmektedir.

Rölyef Tekniği Hangi Alanlarda Kullanılmaktadır?

Kabartma tekniği olarak da isimlendirilen rölyef tekniği, neredeyse her alana açık bir kullanıma sahip olmaktadır. Bunun sebebi ise birçok boyutta yapılabiliyor olmasıdır. Teknik, neredeyse tüm sanat dallarının yanı sıra, sanayi ve tarım gibi alanlarla da karşımıza çıkmaktadır. Fakat şık ve gerçeğe yakın görüntüye sahip olması nedeniyle, gündelik yaşamda sıkça karşılaşılan sanat tekniklerinden birisi de olmuş durumdadır. Özellikle mimari eserlerde sıkça rastlanılan bu teknik ile işlenmesi hayli zor olan taş ve mermerlere de şekil verildiği görülmektedir.

Bunların yanı sıra mobilya ve dekorasyon alanında da sıkça rastlanılan rölyef tekniği, kapılarda, pencerelerin kanatlarında, şamdanlarda da kullanılmakta olan teknikler arasında yer almaktadır. Rölyef nasıl yapılır sorusuna ise verilebilecek en doğru cevabı, bu işin uzmanları, rölyef sanatçıları vermektedir. Gelişen teknoloji ile son yıllarda özellikle gıda sektöründe de kullanılmakta olan bu teknik, aynı zamanda takı tasarımları ile ilgilenen kişilerin de özellikle başvurmakta olduğu bir sanat olmaktadır.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.