Sevmediğiniz Yönünüzü Nasıl Değiştirirsiniz?

Kişi, karakteristik özellikleriyle vardır. Sevdiği ve sevmediği düşünülen özellikleriyle daima bir bütündür. Şayet sevmediği alışkanlıklar var ise değiştirilebilir ancak kişinin kendinde sevmediği bir yön var ise, bu kendini tam manasıyla kabul etmediğini gösterir.

Kendini kabul etmek, onaylamak ve bütünsel olarak sevmek, meziyet ister. Kişisel gelişimini tamamlayan veya geliştirme yolunda olumlu çalışmalar yapan kişiler, sevmediği yönlerinin olmadığını ve kendilerini tamamen sevdiklerini fark eder, kabul ederler.

Sevmediğiniz Alışkanlıklar Nasıl Değiştirilir?

Her insanın huy, mizaç, davranış yahut karakteristik özellikleri olarak nitelendirilen yönleri, temel karakteri belirleyen unsurlardır. Ancak sonradan edinilmiş ve çok sevilemeyen alışkanlıklar var ise ve kişinin davranışlarına etki ediyor ise değiştirilmelidir.

Bilimsel çalışmalara göre her alışkanlık, 21 günde edinilir. Beğenmediğiniz alışkanlıklar veya sevmediğiniz yön olarak tanımladığınız huyları, 3 haftalık süreçte yeni davranışlar ile değiştirebilirsiniz. Daha kalıpsal yönlerin değiştirilmesi için pek çok terapi yöntemleri bulunuyor.

Sanat terapileri gibi olumlu yöntemlerle, sevmediğiniz yönleri değiştirebilirsiniz. Davranışsal terapilerde, kişinin düşünce yapısındaki ana fikre erişim sağlanarak yeniden yapılandırma yapılır. Sevilmeyen yönün değiştirilmesi için yerine olumlu düşünceler yerleştirilerek, zamanla alışkanlığa dönmesi ve tamamen pozitif davranışların edinilmesi sağlanır.

Öncelikle sevmediğiniz yönleri ve alışkanlıkları not edin. Kağıt üzerine aktardığınız davranışların karşısına sevdiğiniz yönleri yazın. Sonra olumsuzu değiştirmeye ve yerine olumluyu yerleştirmeye başlayın.

Sevdiğiniz Yönlerinizi Pekiştirmek İçin Neler Yapmalısınız?

Hoşunuza gitmeyen yönlerden ziyade, kendinizde çok sevdiğiniz ve beğendiğiniz özelliklere odaklanın. Daima pozitif olana konsantre olduğunuzda, sevmediğiniz özelliklerin değiştiğini fark edebilirsiniz. Çok iyi yaptığınız şeyleri daha çok yapmak, harika başarılarınızı daha çok yinelemek ve sizi mutlu eden tüm davranış ve etkinliklerin sürekli yapılması, iyi yönlerinizi pekiştirmeyi sağlar.

Örneğin; size çok yakışan bir elbiseyi her giydiğinizde kendinizi daha mutlu, daha pozitif hissetmek gibidir. En sevdiğiniz yemeği her yediğinizde, şahane duyguları hissettiğiniz gibi, sevdiğiniz yönlerden keyif aldığınız sürece daha çok pekişmesini sağlayabilirsiniz.

Yetenek, beceri, başarı, davranışlar ve alışkanlıklar… olumlu veya olumsuz yönde tekrarlandığı sürece pekişir. Siz daima iyi ve sevdiğiniz yönleri alışkanlık haline getirirseniz, sevmediğiniz yönler otomatik olarak düzelir. Evrende her döngü, pratik ve tekrarla daha iyi kıvama gelir. Tıpkı daha önce hiç spor yapmamış bir insanın, her gün antrenman yaparak profesyonel bir sporcuya dönüşmesi gibidir. Yemek yapmayı bilmeyen birinin her seferinde daha da iyi bir kek pişirmesi gibi pratik yaptıkça ve keyif aldıkça en sevdiğiniz yönlerinizi geliştirebilirsiniz.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.