Sezaryen

Tıbben normal yollardan doğumu mümkün olmayan gebeliklerde cerrahi yöntem ile anne karnının kesilerek bebeğin alınmasına sezaryen doğum deniliyor. Günümüzde gelişen teknoloji ile birçok kadının ilk tercihi arasında olan bu doğum şekli, esasen zorunluluk olmadığı sürece doktorlar tarafından önerilmiyor.

Çocuğun ters gelme durumunda, ya da annenin vajina darlığından dolayı hem anne hem bebek hayatı risk taşıyor ise ilk tercih olarak sezaryen tercih edilmeli ve sağ salim her iki cana kavuşabilmek olmalıdır.
Eski yıllardaki sezaryen ile günümüzde yapılanlar arasında birçok fark bulunuyor. Artık hastalar epidural ya da sipinal sezaryen ile ağrı duymuyor hatta doğumu sıfır acı ile izleyebiliyor. Çocuğun ilk doğduğu an görebilme lüksünü yaşatan epidural spinal sezaryen tüm doktorların önerdiği ilk ameliyat yöntemi.

sezaryen

Eski yıllarda günlerce süren acılar artık yerini çok az sızlamalara, günler sonrası kesik dikişlerini aldırmak için geçen işkenceli saatler, artık kendiliğinden eriyip yok alan ipliklere bıraktı. Artık dikiş sonrası hiçbir acı hissetmeden yaklaşık 20 günde dikilen yerdeki iplikler eriyip yok oluyor ve estetik bir dikiş izi kalıyor. Yaklaşık bir yıl sonrada neredeyse belli belirsiz bir iz bırakarak görsel anlamda avantaj sağlıyor.

Halk arasında sezaryen ile en fazla 3 doğum yapılıyor gibi bilgilerde tamamen asılsız. Sezaryen ile istenildiği kadar doğum yapılabilir. İlk doğumuzu sezaryen ile yapmış daha sonraki normal doğum yöntemi ile doğuranların da sayısı hiç az değildir.

Sezaryen doğum sonrası birkaç gün hafif ağrı ve sızılar olabilir. Bunun dışında çok acı veren ya da keşide görülebilen iltihaplanmalarda nadir de olsa gözlemlenebiliyor. Bu gibi durumla da tekrar tıbbı müdahale gerekebiliyor. Genelde uzman ellerde sorunsuz ilerleyen sezaryen ameliyatlarında, Çoğu zaman hiçbir sıkıntı yaşanmadan işlem gerçekleşiyor.

Fiyat olarak sezaryen doğum normal doğumdan daha fazla bir ücretlendirilmeye tabi tutulur. Ortalama gün hastanede yatış yapılır ve hasta 3. Günü evine gidebilir. Eğer sizin de gebeliğinizde devam eden bir risk yoksa doğanın bir parçası olan normal doğumu tercih etmenizi öneririz. Normal doğum annenin sağlığı açısından hem daha verimli hem de annenin bebeği ile daha çabuk ilgilenmesini ve zevkini yaşamasına sebep olur.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.