Sınav stresi nasıl yenilir?

Artık hemen hemen hepimizin korkulu rüyası oldu sınavlar. Bir yerlere gelebilmek için geçtiğimiz o kadar çok sınav var ki. Her biri ayrı bir stres yaratıyor üstümüzde. Üniversiteye hazırlanırken olsun liselere hazırlanırken…

Sınavlara girerken öncelikli olarak sakin olmalıyız. Hem sınav aşamasında hem de sınav öncesi hazırlık aşamasında sakin olmak faydalı olacaktır. Aşırı stres ve heyecan bulunduğumuz durumu daha da zorlaştırır hale getirirken konsantrasyon kayıplarına da neden olur. Bu stresi yenebilmemiz için öncelikle aile desteğine ihtiyacımız vardır.

Onlarla her şeyimizi paylaşmak biraz olsun yükümüzü hafifletecektir. Eğer ki onlarla konuşmak sizi daha çok strese sokuyorsa kendinize bir plan yapın. Bu plana çok fazla uymasanız da o plan doğrultusunda ilerlemeye çalışın. Ve yaptığınız çalışmaları ailenize göstererek onların kontrol etmesini sağlayın.

İnanmak başarmanın yarısıdır bunu hiçbir zaman unutmayın. Sürekli olumlu düşünün ve pozitif davranın. Güne gülerek başlayın. Uykunuzu yeterli miktarda aldığınıza emin olun. Uykusuzluk da size ayrı bir stres yaratacaktır.

Sağlıklı beslenmeye özen gösterin. Çevrenizdeki endişeli insanlardan uzak durun onlarda sizi strese sokabilirler. Sakin olun her şey yoluna girecektir.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.