Sizin Favoriniz Amerikan Mutfak mı, Klasik Mutfak mı?

Ev dekorasyonu yapmak, başlı başına eğlenceli bir aktivitedir. Ancak sürekli değiştirilmeyen mobilyalar ve dekor unsurları olduğu için ideal planlama yapılması gereklidir. Mutfağın genel kullanım alanına göre en ideal dekorasyon stili belirlenmeli ve bütünsel form oluşturacak şekilde stil uygulanmalıdır.

Amerikan mutfak tarzının rahat ve konforlu kullanım özellikleri, klasik mutfakların şık ve kaliteli görünümleri, kişisel tercihe göre kullanılabilir. Fakat mutfağın uygun alan sunması, dekorasyon seçimini belirleyen ana unsurlardır.

Amerikan Mutfak Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Oturma odası veya salon ile birleştirilerek kullanılan mutfak türleridir. Hem yemek odası hem yaşam odası formunda tasarlanan Amerikan mutfakların, cazip yönleri veya değerlendirilmesi gereken yönleri bulunuyor. Yemek kokularının sürekli oda içerisinde olması, aynı ortamda hem dinlenme hem yemek etkinliklerinin yapılması, herkes tarafından tercih edilmeyebilir.

Amerikan mutfak konseptleri, daha rahat ve kullanışlı mutfak türleridir. Özellikle konutların yapı özelliklerine bağlı olarak, küçük alanların genişletilmesi için idealdir. Yeni mimarilerin çoğu Amerikan mutfak tarzında yapılıyor. İdeal mutfak alanı ve ideal konfor alanı, inşaat esnasında belirlenerek yemek odası formatında dekorasyon yapılıyor. Ancak mutfağında değişiklik yaparak, Amerikan konsept uygulamak isteyenler;

  • Öncelikle mutfağın krokisi çizilmeli, planlama yapılmalıdır
  • Ada tezgah, ocak ve davlumbaz yerleri, dolap yerleri ve evyelerin konumları proje yapılarak belirlenmelidir.
  • Mobilya seçimleri metrekareye göre pratik veya daha kapsamlı olarak tercih edilebilir
  • Duvar boyaları, değişecek ise zemin uygulamaları yapılmalı
  • Tezgah, evye ve tesisat bağlantıları eksiksiz olarak yapılmalıdır

Amerikan mutfak tarzları hem dağınıklığın yok edilmesi ve daha nizami bir görünümün elde edilmesini sağlar hem de odanın orta yerindeki kocaman adanın varlığıyla dağınık görünüme neden olur. Dolayısıyla mimari uygunluk ve binaların elverişliliğine göre kullanılmalıdır.

Klasik Mutfak Dekorasyonu

Geleneksel mutfak dekorasyonu, klasik ve modern mobilyalar ile en çok tercih edilen stillerdir. Özellikle modüler mobilyalar ile modern görünümlü mutfak mobilyaları, işlevleri ve çok alan kaplamayan formlarıyla, daha kullanışlıdır. Her mutfağın yapısına ve alanına göre tasarım edilebilen mutfak stilleri, çekmecelerden dolaplara, raflardan tezgah üstü modüllerine dek istenilen niteliklerde dizayn edilebiliyor.

Çok yer kaplamayan ve daima düzenli görünüm veren klasik mutfaklarda, dolapların yeri, beyaz eşyaların yeri belli ve daima nizamidir. Ekonomik açıdan ahşabın kalitesine göre farklılık gösterebilmektedir. Suntadan yapılan modüler mobilyaların yanı sıra gül, ceviz ve ladinden yapılan çok sağlam tasarımlar bulunuyor. Mutfağınız ve tarzınıza göre dekorasyon seçimi yapabilirsiniz.

 

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.