Somut Olmayan Kültürel Miras

Kültür mirası olarak kabul edilen ve UNESCO kültürel varlıkları arasında yer alan miraslar, Kültür ve Turizm Bakanlığı resmi internet sayfasında liste olarak sunuluyor. Somut olmayan kültürel miras, geçmiş nesillerden aktarılan ve evrensel bir değer olarak kabul edilen kültürlerdir.

Gelenekler, örf ve adetler, kutlama ve sanat görenekleri gibi somut olmayan soyut unsurlar, somut olmayan kültür mirası olarak kabul ediliyor.

Türkiye’nin Somut Olmayan Kültürel Mirasları

17 farklı unsur ile UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi’ne kaydolan Türkiye, ilk beş ülke arasında yer alıyor. İlk olarak 2008 yılında kayıt ettirilen soyut kültürler arasında; Meddahlık ve Mevlevi Sema Töreni yer alıyor.

2009 yılında UNESCO değerleri arasında giren; Âşıklık Geleneği, Karagöz ve Nevruz, Türkiye’nin kültürel miraslarıdır. Geleneksel Sohbet Toplantıları 2010 senesinde kültürel değer olarak listede yer alırken, Kırkpınar Yağlı Güreş Festivali ve Alevi-Bektaşi Ritüeli Semah yine aynı yıl içerisinde evrensel miras olarak kabul edilmiştir.

Yüzlerce gelenek ve sanatsal değerleri olan Türkiye, geçmişte çok sayıda uygarlıklara ev sahipliği yapması ve farklı medeniyetler, kavimlere topraklarında yaşam sunmasıyla bütünsel bir değerdir.

Türkiye Somut Olmayan Miraslar Listesi

UNESCO somut olmayan kültürel miraslar listesinde farklı unsurlarıyla yer alan Türkiye, Tören Keşkeği Geleneği ve Mesir Macunu Festivali ile evrensel miraslar sunuyor. Türkiye’nin efsanevi lezzeti ve başlı başına bir kültür olan Türk Kahvesi, 2013 yılında onaylanarak UNESCO listesine eklenmiştir.

Türk Kahvesi Kültürü ve Geleneği unsurunun yanı sıra Ebru: Türk Kağıt Süsleme Sanatı 2014 yılında kabul gören miraslar arasındadır. 2016 senesinde listeye kaydettirilen Geleneksel Çini Ustalığı ile İnce Ekmek Yapma ve Paylaşma Kültürü: Lavaş, Katırma, Jupka, Yufka (Çokuluslu) Türkiye’nin değerlerini yansıtan unsurlar arasındadır.

Bahar Kutlaması: Hıdrellez (Çokuluslu) 2017 senesinde, Dede Qorqud/ Korkyt Ata/ Dede Korkut Mirası: Destan Kültürü, Halk Masalları ve Müzik (Çokuluslu) 2018 yılında listeye kabul edilmiştir.

Islık Dili ise 2017 yılında; UNESCO Acil Koruma Gerektiren Somut Olmayan Kültürel Miras Listesine eklenmiştir.

Somut Olmayan Kültür Mirasları Nasıl Kayıt Ettirilir?

Kültür ve Turizm Bakanlığı resmi internet sayfasından veya doğrudan; http://aregem.ktb.gov.tr/TR-93482/somut-olmayan-kulturel-miras-tasiyicilari.html linke tıklayarak, somut olmayan kültürel miraslar için başvuru şartlarını, mevzuatları ve işleyişler hakkında bilgi edinebilirsiniz. Halk Kültürü Bilgi Yönetimi Dairesi Başkanlığı tarafından sürdürülen çalışmalar, kültür mirasları taşıyıcıları ile alakalı gerekli şartları ve başvuru gereklilikleriyle uygulanıyor.

Değerlendirme şartlarının tamamına ve UNESCO tam listelerine http://aregem.ktb.gov.tr/ sayfasından erişim sağlaaybilirsiniz.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.