Stresle Başa Çıkmanın Yolları

Özellikle yaşadığımız çağın da etkisi ile herkesin en büyük sorunlarından biri haline gelen stres, gündelik hayatı etkilediği kadar, sosyal ilişkileri, iş hayatını, aile ilişkilerini ve eğitimdeki başarı durumunu da ciddi oranda etkileyen önemli unsurlar arasında yer almaktadır. Sadece bunlarla da sınırlı kalmayan stres, çok fazla bir boyuta geldiğinde, beraberinde birçok hastalığın da ana etkeni olma özelliğini taşımaktadır. İşte bu yüzden stresle başa çıkmanın yolları hakkında edinilmesi gereken bilgiler son derece önemli ve geleceğe yönelik bir hayat süren insanlar için büyük bir anlam taşımaktadır. Her yaşta, her durumda, her cinsiyette ve her meslekte şüphesiz ki stres kaçınılmaz bir gerçektir.

Stres İç Organlara Kadar Etki Ediyor

Bir kişinin doğumunda başlayan stres, ölüme kadar çeşitli yollarla kendisini göstermekten hiçbir zaman kaçınmamaktadır. Eğitim hayatında sınavların stresi, meslek hayatında çalışmanın insanlara yüklemiş olduğu stres sebepleri, insanlarla uğraşmanın zorluğu, kalabalık bir şehirde yaşayan birey için trafiğin stresi, gürültünün stresi derken aldığımız nefes bile neredeyse stres olacak vücudumuzdan dışarıya çıkmaktadır. Stres aslında bu süreçte sadece basit bir gerginlik olarak düşünülse de tam aksine, birçok hastalığı beraberinde getirmektedir. Çünkü stresin her bireyde etki ettiği bir iç organ bulunmaktadır. Bu kimisinin kalbine etki ederken, kimisinin böbreklerine yansımakta ve durumu hayli içinden çıkılmaz bir hale sokmaktadır. Buna engel olmak için yapılması gereken şey ise stresle başa çıkmanın yolları için düşünmek, neler olduğunu öğrenmeye çabalamaktır.

Kendinize Vakit Ayırmaya Özen Gösterin

Hemen hepimiz en ufak bir şeye bile kafamızı takarak, kendimize durduk yere ve anlamsızca stres yüklüyoruz. Ve bu şekilde davranarak ne yazık ki kendi ömrümüzden de çalmayı sürdürüyoruz. Bu durumdan kurtulmak için en azından herkesin kendisine bir nebze de olsa vakit ayırması, bir evcil hayvan edinmesi, kitap okuyarak ya da film izleyerek, kısacası kendisine iyi gelen her neyse onu yapması gerektiğini de aslında biliyoruz fakat uygulamıyoruz. Daha fazla strese maruz kalmamak için yapılması gereken tek şey, stresle başa çıkmanın yolları için kendimize en uygun olanını seçmek ve bünyemize daha fazla zarar vermemektir.

Stresle başa çıkabilme adına atılan adımlar yavaş yavaş insanı sıkıntılarından ulaştıracaklar adımlar olmalıdır. Bu konuda kişinin kişiliğine ve karakterine uygun adımlar atılmalı ve sıkıntıların sebepleri ortadan kaldırılmalıdır. Bunların sırasıyla yapılması ile stres ortadan kalkar ve sakin bir kişiliğe sahip olabilirsiniz.

Önceki İçerikSosyal Fobi Belirtileri
Sonraki İçerikTriko
PAYLAŞ
CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.