Sübliminal Mesaj Nedir?

Bilinçaltı mesajı olarak da bilinen sübliminal mesaj bir objenin içerisine gömülü olan ya da bir filmin içerisinde yer alan gizli mesajlardır. Bu mesajlar genellikle görüntülü bir sistemin içerisinde olup (resim, fotoğraf, video, film v.s) kişinin istemeden bilinçaltına giren mesaj türleridir. Genellikle insan algısı limitlerinin altında olacak şekilde yer verilen bu objeler o anda bakıldığında fark edilmeyecek şekilde tasarlanmıştır. 

Sübliminal Mesajlar Nasıl Hazırlanıyor?

Bu mesajlar insanın bilinçli dikkatini yok sayarak fark edilmeyecek kadar dikkatli hazırlanan ve insanın düşüncesini ve fikrini etkileyen mesajlardır. Bu tarz mesaj türleri genellikle propaganda altında hazırlanıp kıyafetler üzerindeki semboller, içecek markaları ve ayakkabı gibi değişik insanın bilincinin fark etmeyeceği alanlarda yer almaktadır. Filmlerde kullanılan yirmi dört kare tekniği üzerine çalışan insanlar bunun içerisinde bulunan bazı kareleri arttırarak yirmi beş kareye çıkartıyor ve bu kareler istedikleri sübliminal mesajı koyuyorlar. İnsan ilk bakışta fark etmese de beyninin içerisine işleyen bu mesajlar oldukça etkileyici bir biçimde tasarlanıyor. 

Şu ana kadar yapılan çalışmalar doğrultusunda en bilinçli olarak seçilen ve her şeye şüphe ile defansif yaklaşan kişiler bile bu tarz mesajları ilk görüşte yüzde yüz olarak anlayamamaktadırlar. Bu da reklamcıların büyük bir oyunu olup insanları yönlendirmelere karşı savunmasız bırakmaktadır. 

İnternet üzerinde bulunan bir filmi izlediğinizde ya da bir videoyu izlediğinizde belki aranızda bu tarz sübliminal mesajların var olduğunu fark etmiş olabilirsiniz. Bu mesajlar tamamen profesyonel kişiler elinden hazırlanmaktadır.

Sübliminal Mesajın Beyin Üzerindeki Etkisi Nedir?

Lakin bu mesajların insan beynini etkileyip etkilemediği hala bilimsel olarak kanıtlanmamış olmakla beraber günümüzde Youtube ve televizyon sektörü gibi yerlerde hala varlığını sürdürmektedir. Bunu engellemek adına kendinizi korumak istiyorsanız, yapmanız gereken fazla televizyon izlememek olacaktır. Ayrıca sübliminal mesajdan öte fazla yakından ekrana bakmak göz sağlığına yararı olmadığı gibi ileride oluşacak göz numarası büyümeleri de olasıdır. Görsel ve duysal medyanın patlamaya maruz kaldığı günümüzde insanlar bu duyumdan sonra her şeyin içerisinde bir sübliminal mesaj aramaya yöneldiler. Belki de bu medya araçlarını oluşturan kişilerin bile aklına gelmeyecek olayları ortaya çıkaran insanlar artık sübliminal mesajları bir paranoya haline getirmeye başladılar. Çok ilginç örnekler ise geçtiğimiz senelerde Ülker’in bir reklamına yapılmıştı. Bu mesajda ise kullanılan reklam şarkısı ters çevrilerek yeniden oynatıldığında bazı mesajların var olduğu kanıtlanmaya çalışıldı. Lakin yapılan oynamalar sayesinde buna ulaşan bazı insanlar ileride bunun sahte olduğunu ortaya koydu. Her şeyde sübliminal mesaj aramak doğru olmadığı gibi bu tarz sahte medya düzenlemeleri de bazen insanların kafasını karıştırıcı bir yapıya sahip olabiliyor. Bu tarz sübliminal mesajlar ise halkın duygusunu sömürdüğü gibi psikolojik olarak da çok fazla etkileyebilen faktör. 

Önceki İçerikÖfke Kontrolü Nedir?
Sonraki İçerikKafaya Takmama Sanatı
PAYLAŞ
CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.