Sunum Yaparken Dış Görünüşün Önemi

Sunum belli alanlarda çalışma sonuçlarını açıklamak amaçlı, görsel ya da teknolojik imkânlarla topluluğa yapılan konuşmalardır. Yapılan sunumun önemli olması için anlam ve içerik kısmına özen gösterilmelidir. Çünkü sunum insan ilişkilerinde önemli bir kavramdır. Sunum yapan kişiyi çok kişi izler ve dinler. Bunun için de sunum yapan kişinin her açıdan dört dörtlük olması lazımdır. Anlatım güçlü olmalı, jest ve mimikler doğru kullanılmalı, doğallıktan asla çıkılmamalıdır.

 

Sunumda İzlenmesi Gereken Yol 

Sunumda izlenmesi gereken yol kaygı ve korkunun olmamasıdır. Kaygı ve korku olursa sunum etkisini kaybeder, böylelikle konuşmacının dikkati dağılır ve anlatılan şey karşı tarafa geçemez. Eğer sunumda profesyonellik varsa kaygı ve korku asla yer almaz.

 

Sunumdan Önce Yapılması Gerekenler

Sunumu yapacak kişinin sunumdan önce ilgili konu hakkında iyi bir hazırlık yapması gerekir. Dinleyicilerini daha önceden analiz etme şansı olmalıdır ki, buna göre bir taslak hazırlayabilsin. Prova yapmak işin en önemli kısmıdır. Dinlenmiş ve motive olmuş bir şekilde sunuma gelinmelidir.

 

Sunum Sırasında Yapılması Gerekenler

Sunum sırasında dinleyicilere tanıtma faslı asla atlanmamalıdır. Güçlü bir başlangıç yapmak sunum boyunca etkili olmak demektir. Sunumda diksiyonun payı büyüktür. İyi giyim tercih edilmelidir. Güçlü bir açılış kadar güçlü bir kapanış da yapılmalıdır.

Sunum yapan kişide güvenilir konuşma tarzı, kişiliği, kalabalığa yaklaşım tarzı, konuşma şekli ve dış görünüş yani giyim önemli etkiler bırakır. Yapıcı olmalıdır, dinleyicilerle bir bağ kurulmalıdır. Coşkulu olmalıdır. Gelen sorulara karşı hazır cevap olmalıdır.

 

Giyim Tarzınız Kişiliğinizi Ele Verir

Dış görünüş yani giyim kuşam iletişimde en önemli parçadır. İlk izlenim her zaman için önem taşır. İlk defa görülen bir kişi üzerinde dış görünüş ilk izlenim açısından önemli bir detaydır. Mesela bir iş görüşmesi de kısmi olarak bir sunum gibidir. Zira kendini tanıtma iyi olmalıdır ki işveren tarafından ilk izlenim aşaması geçilebilsin. Bir erkeğin bakımsız saç ve sakal görüntüsü, bakımsız görüntüsü, kötü koku yayması, bakımsız ve kirli ayakkabılar giymesi olumsuz anlamda dikkat çekici hallerdir.

İlk izlenim, kişi hakkında etkileşim alınıp verilmesinde etken bir durumdur. Bir sunum esnasında saniyeleri etkili kullanmak, görünüş, ses ve hareketleri orantılı kullanmak olması gerekendir. Kişisel görünüm bir bütün olduğuna göre buna dış görünüş de dâhildir. Güzel giyinmek ve bakımlı olmak genel olarak imajı etkileyen bir durumdur. Zira dış görünüş sebebiyle değerlendirmeler ve yargılamalar söz konusu olabilmektedir.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.