Ters Psikoloji Nedir?

Kelime anlamı oldukça basit olan ters psikoloji, bir kişiden beklenen şeyin tam tersini ona söylemek ve bu sayede istenen şeyin yapılmasını sağlamaktır. Hemen herkesin günlük yaşamda sıklıkla başvurduğu bu yöntem, kişilerin normal yaşamdaki ilişkilerini belirlediği gibi aynı zamanda karşılıklı beklentiler ve menfaat söz konusu olduğunda ters psikolojik gibi durumlar devreye girebilmektedir.

Ters Psikolojinin Temelinde Ne Yapar?

İnsanlar için düşünce özgürlüğü ve davranışlardaki özgürlük önemlidir. Bu nedenle de dışarıdan bir etki ile birisinin bir şey yapması istendiğinde, bireyler bunu genel olarak reddedilecektir. Bu reddedilen olayın, tam tersinde bir davranış sergileme eğilimi bulunmaktadır. Ters psikoloji ise tam olarak bu aşamada devreye girer ve insanların davranışlarının şekillendirilmesinde ve beklentilere göre bir davranışın sergilenmesinde etkin bir rol oynar.

Ters Psikoloji ve Paradoksal Müdahale

Terminolojik olarak paradoksal müdahale olarak adlandırılan ters psikoloji, bir anlamda kişilerin davranışsal durumunu dış etkiler ile şekillendirmeyi de ifade etmektedir. Kişilerim nasıl davranması isteniyorsa, davranışa müdahale edilmek istendiğinde ters psikoloji gibi farklı teknikler uygulanabilmektedir.

Ters Psikoloji Etik Mi?

Özellikle psikoloji alanında en çok tartışılan konuların başında mevcut ters psikolojinin etik olup olmadığı yer almaktadır. İnsan davranışlarının etki ile yönlendirilmiş olması, bu konudaki en büyük etkendir. Bir davranışın kişinin kendi özgür iradesine göre belirlenmesi öne sürülürken, ters psikoloji ile birlikte özgür irade ortadan kaldırılmaktadır. Zira genelde iki farklı davranışın ve senaryonun bulunduğu ters psikolojide, kişilerin yapması istenilen değil, yapmaması istenen öne sürülerek böylece ideal davranışı sergilemesi istenmektedir.

Ters Psikoloji Herkesi Etkileyebilir Mi?

Ters psikolojinin herkesi aynı şekilde etkileyeceği söylenemez. Fakat bugüne kadar yapılan araştırmalar dahilinde özellikle kontrolü elinde tutmak isteyen ve insanları kontrol etmeyi seven kişilerin ters psikolojiden çok daha fazla etkilendiği ortaya çıkarılmıştır. Bu etkilenmede bir diğer önemli detay ise daha çok duyguları ile hareket eden kişiler için bu psikolojinin daha ağırlık kazandığı. Bu nedenle özellikle bu tip farklı psikolojik etkileri kullanmak isteyenler karşısındaki kişilerin mevcut özelliklerine bakarak da farklı stratejiler geliştirebilir.

Ters psikolojinin en çok kullanıldığı yaş gruplarında ise çocuklar ilk sırada yer almaktadır. Özellikle anne-babalar tarafından ters psikoloji yöntemi ile davranışlar yönlendirilebilmektedir. Çocuklar ise anlık duyguları ile hareket ettiği gibi karşı taraftan gelen olayların tam olarak nedenine ve nasılını çözümlenemez. Bu da psikolojinin çocuklar üzerinde her zaman için etkili olmasını sağlamaktadır.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.