Trans Yağ Nedir?

Sağlığına dikkat etmek isteyen kişilerin özellikle uzak durması gereken yiyeceklerden birisi olan trans yağ, doğal yollar ile elde edilmeyen ve bu nedenle de insan sağlığı için büyük bir risk içeren yağdır.

Trans Yağ Nasıl Elde Edilir?

Trans yağların elde edilmesinde bitkisel yağlar kullanılır. İşlemin yapılmasının ardından elde edilen bu yağlarda, hidrojenasyon olarak adlandırılan özel bir işlem uygulanır. Bu da yağın kötü kolesterole sahip olmasına neden olmaktadır. Ekonomik gerekçeler nedeniyle gerçekleştirilen bu işlemler trans yağ ile yapılan ürünlerin de sağlıksız olmasına neden olmaktadır. Bu nedenle sağlığını düşünen herkesin trans yağ içeren yiyeceklerden uzak durması ve bu tip riskleri almaması önerilmektedir.

Trans Yağ Hangi Yiyeceklerde Var?

Hemen hemen her türlü yiyecek de olabilir. Fakat genel olarak fast-food gibi alanlarda çok daha yoğun bir şekilde kullanılmaktadır. Bu nedenle fast-food ağırlıklı olarak dışarıdan beslenen kişilerin trans yağ kullanma riski çok daha fazla olacaktır. Üstelik hazır gıdaların büyük bir bölümünde de yine trans yağ kullanılmaktadır.

Trans Yağ Tam Olarak Neyi İfade Eder?

Doymamış yağ grubunda bulunan trans yağlarda özellikle hazırlık aşamasında çok yüksek ısılar kullanılır. Yağın ısıtılması ile birlikte katılaşması ve buna bağlı olarak çok daha fazla olması hedeflenmektedir. İçeriğinde hidrojenin yoğun bir şekilde bulunduğu bu yağlarda, üstelik nikel oksit gibi çok zararlı maddeler de yer alabilmektedir. Katılaştıran yağın kıvama ulaşabilmesi adına kıvam verici ve yumuşaklaştırıcı kimyasallar eklenmektedir. Bu şekilde bir işleme sokulması, çok az bir yağ miktarından çok daha fazla yağın elde edilmesini sağlar. Bununla birlikte bu ürünlerin raf ömürleri de yine uzamaktadır. Tüm bu avantajları nedeniyle işletmeler tarafından trans yağ kullanımı tercih edilmektedir.

Gofretlerden, krakerlere patates kızartmalarından şekerlere kadar çok farklı ürün gruplarında bulunabilecek bu trans yağlardan korunmak adına ise kişilerin olabildiğince hazır yiyecekleri tercih etmemesi gerekmektedir.

Trans Yağın İnsan Vücuduna Olan Olumsuz Etkileri

Trans yağ, mevcut yapısı nedeniyle insan sağlığı için oldukça tehlikelidir. Bu tip tehlikelerden uzaklaşılmadığı süre boyunca ise insanların çeşitli sağlık sorunları yaşaması söz konusu olacaktır. Bu sağlık sorunlarından en masumu ise obezite ve özellikle göbek bölgesinde oluşan yağlanmadır. Bunun dışında kadınlarda kısırlık, şeker hastalığı, karaciğer gibi ciddi organ yetmezlikleri, damar sertliği, kalp krizi gibi hastalıkların yaşanması için ortam hazırlanması trans yağ ile birlikte mümkün olmaktadır.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.